» » » » Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Czy alkoholizm jest dziedziczny?

Przyczyny alkoholizmu mogą być różne. Jako jedną z nich wymienia się geny. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie czy alkoholizm jest dziedziczny, przeczytaj ten artykuł.

Alkoholizm bywa uważany za słabość czy brak silnej woli. W rzeczywistości jest złożoną chorobą, wymagającą specjalistycznego leczenia. Charakteryzuje się nawrotami i ma charakter postępujący. Siła uzależnienia potrafi być ogromna i niszczyć zarówno zdrowie, jak i życie. Konsekwencje picia jednej osoby często ponosi cała rodzina. Więcej na temat alkoholizmu przeczytasz tutaj. Jednak czy alkoholizm jest dziedziczny?

Mężczyzna alkoholik zadaje sobie pytanie "dlaczego piję"

Dlaczego piję?

Chorzy naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa i członkowie ich rodzin, często zadają sobie pytanie o przyczyny alkoholizmu. Mają wrażenie, że odnalezienie przyczyny, sedna, tego jednego momentu, w którym to się zaczęło, zmieni cokolwiek w chorobie. Nie, nie zmieni, a tymczasem przyczyn choroby może być wiele. Przy czym żadna nie jest uznawana za klucz, o którym wiedza może odwrócić bieg choroby.

 • medyczne alkoholizm może mieć źródło w farmakologicznych skutkach oddziaływania alkoholu na nasz organizm
 • psychologiczne – uzależnienie alkoholowe może być efektem zaburzeń psychicznych, które nas dotykają
 • pedagogiczne alkoholizm może być efektem nieprawidłowego procesu socjalizacji i wychowania
 • hormonalne – niektóre hormony mogą powodować zwiększoną tolerancję na alkohol
 • socjologiczne – żyjemy coraz intensywniej, alkohol staje się szybkim sposobem na pozbycie się stresu i relaks
 • genetyczne – mimo dziedziczenia nie każdy zostaje alkoholikiem.

Dziedzictwo alkoholizmu

Zastanawiasz się czy alkoholizm jest dziedziczny? Tak, może mieć podłoże genetyczne, jednak nie jest chorobą wrodzoną. Naukowcy nieustannie szukają genu, który mógłby za niego odpowiadać. Jednak fakt, że alkoholizm może być dziedziczny, nie oznacza, że z całą pewnością rozwinie się on w kolejnym pokoleniu.

Dziecko alkoholika z predyspozycjami do nałogu

Na pewno można na dzień dzisiejszy rozpoznać w mózgu ludzkim element odpowiadający za mechanizm uzależniania się od substancji czy zachowań.*

Osoby z takim zaburzeniem mają nawyk, a wręcz przymus od nieraz wczesnych lat życia, nałogowego, kompulsywnego regulowania swoich uczuć. Nie są w stanie ich spokojnie przeżywać. Ból odczuwany przy przeżywaniu jest tak duży, że wszelkie wydarzenia niosące ze sobą choć trochę silniejsze emocje, są odbierane jako cierpienie. Natomiast nagroda w postaci znieczulenia przyciąga tak mocno, że nie potrafią się jej oprzeć.

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika…

Jeśli jesteś dzieckiem alkoholika, to znajdujesz się w grupie ryzyka. Jednak wcale nie jest powiedziane, że zachorujesz. Wcale nie musi tak być. Zachowaj czujność. Obserwuj ilości wypijanego alkoholu, częstotliwość picia i trudniejsze momenty w życiu. Jeśli alkohol kojarzy Ci się z ulgą, to sprawdź u terapeuty, dlaczego tak jest.

Trudno jednoznacznie określić czy przyczyną choroby alkoholowej u dzieci alkoholików są geny, czy dysfunkcyjna rodzina, w której się wychowywali oraz brak prawidłowego procesu socjalizacji i wychowania. Być może oba te czynniki przyczyniają się do powstania nałogu.

Alkoholizm a DDA

Psycholodzy mówią o zestawie pewnych wspólnych cech osobowości i sposobów funkcjonowania osób wychowywanych przez uzależnionego od alkoholu rodzica lub rodziców. Jest to tzw. Syndrom DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików), któremu towarzyszy zespół utrwalonych schematów działania.

Bez względu na to, czy rodzice pili bądź zażywali inne substancje, czy dodatkowo zachowywali się agresywnie, jeśli doświadczyłeś alkoholizmu w rodzinie, możesz mieć objawy DDA takie jak:

Dziecko z rodziny alkoholika załamane emocjonalnie
 • niska samoocena i brak poczucia własnej wartości
 • poczucie osamotnienia, cierpienia, krzywdy
 • trudności w wyrażaniu uczuć, emocji i potrzeb
 • poczucie winy
 • problemy z tworzeniem bliskich relacji
 • trudności z przeżywaniem radości i relaksu
 • wrogość i nieufność wobec innych osób
 • lęk przed odrzuceniem
 • problemy z określaniem własnych i cudzych granic
 • mocna potrzeba kontroli
 • perfekcjonizm
 • izolacja, skrytość
 • zachowania potencjalnej ofiary.

Jeśli jesteś nieuzależniony, ale masz powyższe problemy, koniecznie zgłoś się na terapię DDA. Pomoże Ci ona zacząć żyć i oddychać pełną piersią. Pomoże Ci ona także rozwinąć skrzydła i poczuć się wreszcie bezpiecznie. Warto z niej skorzystać również dlatego, by nawet będąc abstynentem, nie związać się z alkoholikiem, co niestety często się zdarza u osób DDA.

Czy dzieciom alkoholików trudniej wyjść z nałogu?

Zdarza się, że myśl o dziedziczeniu alkoholizmu utrudnia dorosłym dzieciom alkoholików wychodzenie z nałogu. Geny stają się łatwym usprawiedliwieniem dla nadużywania alkoholu i przeszkodą w poradzeniu sobie z piciem.

Członek rodziny alkoholika bez nadziei patrzy przez okno

Podopieczni naszego ośrodka terapii uzależnień są często przekonani, że skoro ojcu czy matce nie udało się wyjść z alkoholizmu, to oni również nie mają szans. Tak jednak nie jest. Zespół wszelkich uwarunkowań i doświadczeń życiowych, jakie budują człowieka, to nie jest kwestia zero-jedynkowa. Daj sobie szansę na nowe, lepsze życie. Zaryzykuj zdrowienie – nic nie tracisz – Najwyżej wrócisz tam, skąd przychodzisz. Jeśli jesteś na tak, to o tym, jak leczyć alkoholizm przeczytasz tutaj.

Pójdź inną drogą

Jeśli wychowałeś się w dysfunkcyjnej rodzinie, w której jedno lub oboje rodziców piło, wiedz, że nie musisz iść tą samą drogą. Niech przykre doświadczenia z dzieciństwa będą dla Ciebie motywacją do wyjścia z nałogu i życia w trzeźwości. Nie powielaj znanego Ci scenariusza.

Rozumiemy, że samemu może być trudno. Zgłoś się do terapeuty i wspólnymi siłami możemy ustalić, jak Ci pomóc. Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93 i daj sobie szansę na wyzdrowienie.

*http://www.medonet.pl/psyche/uzaleznienia,uzaleznienie-to-choroba-mozgu—nowa-definicja-nalogow,artykul,1648835.html

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: