Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Czy jestem alkoholikiem? Sprawdź, czy jesteś uzależniony

Czy jestem alkoholikiem? Sprawdź, czy jesteś uzależniony

Sięgasz po alkohol coraz częściej i zastanawiasz się, czy przypadkiem nie jesteś uzależniony? To znak, że w Twojej głowie zapala się czerwona lampka. Im wcześniej się pojawi, tym lepiej dla Ciebie. Przeczytaj i sprawdź, jak rozpoznać chorobę alkoholową.

Stereotypowy obraz alkoholika to osoba z tzw. marginesu społecznego, pijąca pod sklepem czy na ławce w parku. Jednak czy na pewno? Coraz częściej mówi się o alkoholikach wysokofunkcjonujących, ludziach dobrze sytuowanych. Alkoholizmu nie rozpoznaje się po wyglądzie. Zwłaszcza w jego początkowej fazie, a nierzadko i przez całe lata.

O krok od uzależnienia

Trudno odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży cienka granica, po przekroczeniu której stajesz się alkoholikiem. Tego nigdy do końca nie wiadomo. Tym, co zapewne zaczyna Cię w pewnym momencie niepokoić, jest częstotliwość jego spożywania i wypijane ilości. Jeśli oba te kryteria mają tendencję rosnącą, możemy mówić o chorobie alkoholowej. Jeśli zadajesz sobie pytanie: Czy jestem alkoholikiem? – sprawdź! Jak? Umów się na spotkanie z terapeutą. To zwykła rozmowa, która może zmienić Twoje życie i zapobiec dramatowi, który dotyka nie tylko osoby uzależnionej, ale także jego bliskich. 

Choroba alkoholowa ma pewne fazy. Na początkowym etapie uzależnienia trudno ją rozpoznać. To picie towarzyskie. W kolejnej fazie (ostrzegawczej) ilość wypitego alkoholu wzrasta, a chory aktywnie szuka okazji do napicia się. Na tym etapie często pojawia się jeszcze myśl: Czy nie piję za dużo? W ostatniej fazie (ostrej) alkoholik przestaje się już nad tym zastanawiać. Traci kontrolę nad swoim piciem. Dni, w których jest trzeźwy, zdarzają się coraz rzadziej. Fazy te nie mają ram czasowych. I nie u każdego są identyczne.

Fazy alkoholizmu – jakie są etapy choroby alkoholowej i jak je rozpoznać?

Czy jestem alkoholikiem? Test pomocny w autodiagnozie

W sieci można znaleźć wiele „testów na alkoholizm”, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy objawy i zachowania, które u siebie obserwujesz mogą świadczyć o chorobie. 

Do najbardziej popularnych należą:

  • test MAST (ang. Michigan Alcohol Screening Test),
  • test CAGE (ang. „klatka”),
  • test AUDIT (ang. Alcohol Use Disorder Identification Test)
  • test Baltimorski.

Wyniki tych testów mogą w dużym stopniu pomóc we wstępnej autodiagnozie, stanowić bodziec do konsultacji z profesjonalistą. Nie można jednak traktować ich jako ostatecznego wyznacznika choroby. Nie zastąpią kontaktu z terapeutą, który podczas rozmowy ma okazję poznać Twoje indywidualne problemy.

Czy jestem alkoholikiem? Zdjęcie uzależnionego
Czy jestem alkoholikiem? To pytanie zadaje sobie wiele osób będących na różnych etapach choroby.

Czy jestem uzależniony od alkoholu?

Moment, w którym po raz pierwszy zastanawiasz się – czy jestem alkoholikiem? – może okazać się dla Ciebie punktem zwrotnym. Jeśli zadajesz sobie to pytanie, najprawdopodobniej jesteś w grupie ryzyka lub znajdujesz się już w pierwszej fazie choroby alkoholowej. Sygnały ostrzegawcze przybierają formę różnych wątpliwości: Piję codziennie piwo – czy jestem alkoholikiem? Nie mogę darować sobie zakrapianego spotkania ze znajomymi – czy mam problem? Takich myśli nie można ignorować, często to ostatni moment, by, możliwie najmniejszym nakładem pracy, zawrócić z niebezpiecznej drogi wiodącej w szpony zaawansowanej choroby.

U osób uzależnionych działa tzw. mechanizm iluzji i zaprzeczania. Polega on – w skrócie – na wypieraniu faktów. W naszym ośrodku leczenia uzależnień Od-Nowa pracujemy z pacjentami, aby pomóc im stanąć w prawdzie. Mimo, iż ktoś zgłasza się na terapię, nadal potrafi silnie negować istnienie problemu lub stara się ignorować jego skalę bądź konsekwencje.

Uzależniony jest przekonany, że w każdej chwili może zerwać z piciem, żyje w świecie iluzji. Zobacz, jak rozpoznać manipulacje alkoholika i jak sobie z nimi radzić

Jak rozpoznać alkoholizm?

W jaki sposób możesz dowiedzieć się czy jesteś alkoholikiem? Symptomów jest wiele. Najczęstsze z nich to:

  • Alkohol w centrum zainteresowania

    Gdy alkohol staje się Twoim centrum zainteresowania, to znak, że masz z nim problem. Jeśli myślisz o alkoholu coraz częściej, stajesz się podenerwowany, gdy nie możesz się napić, to wykazujesz objawy choroby alkoholowej. Jeśli Twoim codziennym, cotygodniowym celem, rytuałem jest upicie się do nieprzytomności, aby „odreagować”, sprawa może już być poważna.

  • Picie w samotności

    Ukrywanie sięgania po alkohol, to również jeden z objawów alkoholizmu. Wiele osób, które trafiają do naszego ośrodka, opowiada o piciu w samotności. O tych samotnych godzinach, o tych wylanych żalach i o pustych butelkach, o włóczeniu się nocą, o „dziwnych” telefonach do znajomych i o wszystkich tych rzeczach, których się potem wstydzą.

    Alkoholizm z reguły łączy się ze wstydem. Nie chcesz się przyznać do picia, bo co pomyślą znajomi, rodzina, koledzy z pracy. Pojawia się myślenie: Lepiej, żeby nikt się nie dowiedział. A ludzie z otoczenia wiedzą to często wcześniej niż sam zainteresowany. Na dodatek w wielu przypadkach chcą pomóc.

  • Ukrywanie się

    Czy wstyd to jedyny powód Twojego ukrywania się? A może chodzi o to, że „kiedy się dowiedzą, to Ci zabiorą”? I nie będzie tego jedynego – w Twoim przekonaniu – ukojenia bólu i tej jedynej, jak Ci się wydaje, przyjemności?

    Ból można ukoić na wiele innych sposobów, a przyjemności w życiu nawet nie da się zliczyć. Zdrowych przyjemności. W naszym ośrodku terapii uzależnień pomagamy nie tylko odnaleźć sposoby na ból, ale i w zdrowy sposób go niwelować. Uczymy także odnajdywania przyjemności w zupełnie innych przestrzeniach życia niż w butelce.

  • Brak hamulców

    Jeśli nie potrafisz przestać pić, to również jest wyraźny sygnał, że masz problem z alkoholem. Jeśli mówią Ci o tym nawet Twoi bliscy, to zgłoś się do specjalisty z ośrodka leczenia uzależnień. Jeśli np. postanawiasz wypić jedno piwo, a kończysz dopiero na drugi dzień z urwanym filmem – to uwierz – nie jest to picie towarzyskie.

    Osoby, które trafiają do naszego ośrodka na zaawansowanym etapie choroby zauważają , że często nie potrafiły dostrzec tego, że piją coraz więcej.

  • Objawy somatyczne

    Objawy ze strony ciała również są znakiem ostrzegawczym. Gdy coraz częściej pijesz, pojawiają się wahania nastroju, złe samopoczucie, bóle czy stany depresyjne. Drgawki, wymioty, uczucie napięcia, skoki ciśnienia w momentach zaprzestania picia to wyraźne objawy zespołu abstynencyjnego. Występują one w ostrej fazie choroby alkoholowej.

Jeśli masz wątpliwość, czy Ty lub Twój bliski jest uzależniony, koniecznie zgłoś się do specjalisty z ośrodka leczenia uzależnień. Tylko on jest w stanie potwierdzić Twoje obawy. Im wcześniej je rozwiejesz, tym lepiej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: