Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Depresja alkoholowa – jakie ma objawy, jak ją leczyć i jak pomóc alkoholikowi?

Depresja alkoholowa – jakie ma objawy, jak ją leczyć i jak pomóc alkoholikowi?

Depresja to poważny problem, który może stanowić przyczynę nadużywania alkoholu lub wręcz przeciwnie – skutek nadmiernego picia. Osoba uzależniona zmaga się wówczas nie tylko z silnym pociągiem do kieliszka, ale również obniżonym nastrojem. To niebezpieczny stan, w którym może dojść do prawdziwej tragedii, dlatego warto zachować czujność i reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Jak objawia się depresja alkoholowa oraz jak pomóc alkoholikowi w depresji?

Czym jest depresja po alkoholu i jak się ją diagnozuje?

Na wstępie warto wyjaśnić, jaki związek mają ze sobą alkoholizm i depresja. O wtórnej depresji alkoholowej mówimy, gdy pierwotny alkoholizm powoduje depresję; w rzadkich przypadkach możliwa jest jednak odwrotna zależność. Potocznie nazywamy ten stan „topieniem smutków w alkoholu” – w takiej sytuacji to właśnie depresja staje się przyczyną nadmiernego sięgania po alkohol i w efekcie może prowadzić do rozwinięcia się alkoholizmu. W obu jednak przypadkach pojawiają się negatywne skutki zarówno nadużywania alkoholu, jak i depresji.

Dlaczego alkoholizm może wpływać na występowanie depresji? Musimy pamiętać, że alkohol negatywnie oddziałuje na układ nerwowy oraz może powodować niedobory witamin niezbędnych do jego prawidłowego działania. Naukowcy wskazują także na związek wydzielanych w organizmie człowieka amin biogennych i aldehydu octowego. Nie należy jednak zapominać o czynnikach psychospołecznych – alkoholizm powoduje szereg problemów zawodowych i osobistych, a grono osób, do których osoba uzależniona może się zgłosić po pomoc gwałtownie maleje. Narastające poczucie winy z powodu nadużywania alkoholu także może mieć wpływ na pojawienie się objawów depresji.

Specyficznym rodzajem depresji jest depresja po odstawieniu alkoholu. Jest ona zwykle częścią zespołu abstynenckiego i może być spowodowana zarówno złym stanem fizycznym, jak i psychicznym. Alkoholik uświadamia sobie, jak wygląda obecnie jego sytuacja życiowa oraz jak wiele problemów pojawiło się przez nadużywanie alkoholu. Kiedy wszystko zaczyna układać się pomyślnie, depresja po alkoholu mija stosunkowo szybko i nie wymaga leczenia farmakologicznego; niestety, mocno obniżony nastrój może utrzymywać się dłużej, a w tym wypadku zachodzi duże ryzyko sięgnięcia po alkohol i powrotu do jego nadużywania.

Przeczytaj też 🡪 https://odnowa24h.pl/depresja-a-uzaleznienie/ 

Depresja alkoholowa – objawy

W jaki sposób diagnozowana jest depresja alkoholowa? Objawy nie zawsze są na tyle charakterystyczne, by specjalista bez problemu ustalił, czy ma do czynienia z tymczasowym obniżeniem nastroju, czy też jest to depresja u alkoholika. Do najczęstszych objawów depresji alkoholowej zaliczamy:

  • obniżenie nastroju, które utrzymuje się nieustannie przez co najmniej dwa tygodnie,
  • niską samoocenę, pesymizm,
  • zaburzenia lękowe i urojeniowe,
  • agresję,
  • wycofanie społeczne,
  • myśli i próby samobójcze.


Powyższe objawy mogą wystąpić oczywiście także w przypadku „zwykłej” depresji, jednak w sytuacji nadużywania alkoholu, a czasem także w okresie abstynencji są one klasyfikowane jako depresja alkoholowa. Jak długo trwa depresja po alkoholu? Jeśli pojawia się ona jako składowa zespołu abstynencyjnego, zwykle mija dość szybko – po kilku tygodniach chory stopniowo wraca do normalnego funkcjonowania. W przypadku depresji wtórnej taki stan może trwać nie tylko tygodnie, ale nawet lata.

Stany depresyjne po alkoholu są szczególnie niebezpieczne w przypadku depresji wtórnej, ponieważ to właśnie wtedy obniżony nastrój, przygnębienie i poczucie braku sensu w życiu łączą się ze zmęczeniem, lękiem i poczuciem winy. Pojawiają się wówczas myśli samobójcze, które niestety w części przypadków przeradzają się w skuteczne próby. Nieleczona depresja i nadużywanie alkoholu to śmiertelne zagrożenie, dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia pod okiem doświadczonych specjalistów.

Jak przebiega leczenie depresji alkoholowej?

Leczenie depresji u alkoholika różni się w zależności od tego, czy jest to depresja pierwotna, czy też wtórna. W pierwszym przypadku, gdy to depresja powoduje częstsze sięganie po alkohol, zwykle stosuje się farmakoterapię; inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny lub inne leki z grupy leków psychotropowych dają bardzo dobre rezultaty. Dodatkowo wprowadza się także psychoterapię poznawczo – behawioralną, dzięki której chory poznaje m.in. skuteczniejsze od alkoholu sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. W przypadku depresji wtórnej leczenie jest o wiele trudniejsze, ponieważ nakłada się na nie także leczenie wieloletniego alkoholizmu. Aby leczenie farmakologiczne i psychoterapeutyczne były skuteczne, konieczna jest całkowita abstynencja. W takim wypadku warto, by chorym zajmował się zespół specjalistów, ponieważ tylko współpraca na wielu płaszczyznach pomoże w walce nie tylko z uzależnieniem od alkoholu, ale również depresją.

Jak możesz pomóc?

Zastanawiasz się, jak pomóc alkoholikowi z depresją? Aby leczenie przebiegało sprawnie i było skuteczne, to osoba chora powinna chcieć się wyleczyć; niestety, w niektórych przypadkach ani rodzina, ani przyjaciele nie są w stanie nakłonić chorego do podjęcia leczenia. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, w jak ciężkiej sytuacji znajduje się alkoholik z depresją. Zmaga się przecież nie tylko z uzależnieniem, ale również nieustającym obniżonym nastrojem, poczuciem winy, a często także myślami samobójczymi. Wsparcie bliskich połączone z konsekwentnym działaniem pozwalają jednak na wyjście z nałogu i pokonanie depresji. 

Zauważasz niepokojące objawy u bliskiej osoby? Boisz się, że może sobie zrobić krzywdę pod wpływem alkoholu? Skontaktuj się z nami – nasza kadra to zespół doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą diagnozę, ustalą plan leczenia oraz będą wspierać w walce zarówno osobę uzależnioną, jak i jej bliskich. Zastanawiasz się, czy ten problem może dotyczyć także Ciebie? Nie zwlekaj, ponieważ w przypadku depresji alkoholowej każdy dzień, a czasem nawet godzina mogą mieć wielkie znaczenie!

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: