Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu?

Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu?

Uzależnienie to choroba, która może dotknąć każdego – tutaj nikt nie decyduje sam czy jego organizm i psychika uzależnią się i, w jakim czasie to nastąpi. Tak, jak w przypadku wielu innych chorób. Dlatego unikanie narkotyków to najlepsze lekarstwo. Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu?

Mężczyzna zamyślony uzależniony od narkotyków

Nadużywanie alkoholu, leków czy środków odurzających to nałóg, który niszczy organizm, życie rodzinne oraz prowadzi do wykluczenia społecznego. Uzależnienie można leczyć, a pierwszym krokiem do życia w trzeźwości jest uświadomienie sobie problemu. Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu, dzięki której chory uzyska fachową pomoc i będzie możliwym zatrzymanie destrukcji?

Od czego zacząć wychodzenie z nałogu

Pierwszym krokiem w borykaniu się z wychodzeniem z uzależnienia jest przede wszystkim zdanie sobie sprawy z problemu. Osoba, która nie widzi u siebie nałogu i nie wykazuje chęci podjęcia leczenia, nie ma szans na zdrowienie. Tego nie da się udawać.

Dopiero przyznanie się przed samym sobą o istnieniu problemu i niemocy poradzenia sobie z nim samemu jest pierwszym krokiem do podjęcia skutecznego leczenia. Mogą mieć na to pewien wpływ osoby z najbliższego otoczenia, gdyż to zwykle rodzina najczęściej obcuje z różnorodnymi stanami chorego i może mu unaocznić, co się z nim dzieje.


Telefon zaufania dla uzależnionych

Osoby uzależnione pierwszą pomoc mogą uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu zaufania. Pracujący tam woluntariusze oferują wsparcie psychologiczne w kryzysowych sytuacjach, a także udzielają informacji na temat procedur w ośrodkach odwykowych. Telefony zaufania są czynne przez całą dobę, dlatego chory w każdym momencie może uzyskać niezbędną pomoc, która może się okazać pierwszym krokiem do poszukiwania specjalistycznych form leczenia nałogu.

Gdzie szukać pomocy w uzależnieniu? Stacjonarne ośrodki odwykowe

Uzależnieni, którzy przez długi czas zmagają się z nałogiem, powinni skierować się na specjalistyczne leczenie uzależnienia w przeznaczonej do tego placówce. Stacjonarne ośrodki odwykowe to najskuteczniejsza forma wychodzenia z nałogu, gdyż chory dostaje tam całodobowe wsparcie specjalistów.

W takich placówkach pracują również wykwalifikowani lekarze, co jest szczególnie ważne w przechodzeniu zespołu abstynencyjnego, który często wymaga pomocy medycznej.

Kobieta zamyślona wychodzi z nałogu

W stacjonarnych ośrodkach, chorym zajmuje się zespół terapeutów i psychologów, którzy wdrażają odpowiednie formy leczenia, takie jak:

  • spotkania grupowe,
  • indywidualne terapie uzależnień,
  • warsztaty radzenia sobie z nawrotami,
  • zajęcia, które ułatwiają powrót do życia w trzeźwości,
  • porady, w jaki sposób unikać powrotu do nałogu.

Stacjonarne ośrodki leczenia uzależnień są skuteczną formą niesienia pomocy wielu osobom dotkniętym nałogiem, ponieważ zapewniają konieczną w wielu przypadkach zmianę środowiska, w celu zobaczenia prawdy o swojej rzeczywistości i odcięcia się od pokus.

Ośrodki jednocześnie indywidualnie podchodzą do potrzeb oraz stanu psychicznego pacjenta. Do państwowych ośrodków są jednak zazwyczaj długie kolejki, więc , jeśli uzależniony jest zdeterminowany do natychmiastowego podjęcia leczenia, warto przejrzeć ofertę prywatnych odwyków, aby odtruć organizm oraz prywatnych ośrodków leczenia uzależnień.


Grupy wsparcia dla uzależnionych

Jakie jeszcze istnieją miejsca, gdzie szukać pomocy w uzależnieniu? Osoby uzależnione mogą także otrzymać niezbędną pomoc w lokalnych grupach wsparcia. Spotkania odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, a ich głównym założeniem jest wytrwanie w abstynencji oraz zapobieganie powrotom do nałogu.

Młoda kobieta załamana z objawami odstawienia podczas wychodzenia z nałogu

W zajęciach biorą udział uzależnieni, którzy chcą podtrzymać efekty terapii stacjonarnych, a także ci, którzy dopiero są na początku drogi wychodzenia z nałogu.

Narkoman czy alkoholik, który chce się leczyć, może dodatkowo otrzymać pomoc udając się do gminy, gdzie zostanie poinformowany o dostępnych ośrodkach odwykowych i innych formach wsparcia świadczonych przez miasto. Również szeroką ofertą wsparcia dysponują wspólnoty Anonimowych Alkoholików i Anonimowych Narkomanów, do których najlepiej zacząć chodzić zaraz po skończeniu ośrodka terapii uzależnień, aby nie pozostawać samemu, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.



Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: