» » » » Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy – objawy

Głód alkoholowy to przymus picia, z którym praktycznie niemożliwe staje się radzenie sobie siłą woli. Niezwykle ważne jest rozpoznanie jego objawów i odpowiednia na nie reakcja. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest głód alkoholowy, jego objawy oraz jak sobie z nim radzić.

Alkoholik czuje silny głód alkoholowy - objawy głodu są u niego silne, siedzi na schodach bezsilny

Głód alkoholowy to jeden z objawów choroby alkoholowej. Określa się go jako silny przymus picia. Przymus ten oczywiście ma najsilniejszą moc zaraz po wytrzeźwieniu i jest z reguły tym momentem, który tak ciężko się przetrwać na sucho. Natomiast potrafi nawracać także u osób zdrowiejących jakiś czas. Objawy głodu alkoholowego mogą pojawić się nawet po kilku latach od ostatniego picia.

Kiedy pojawia się głód alkoholowy?

Głód alkoholowy może mieć źródło zewnętrzne lub wewnętrzne. Czynniki zewnętrze to kojarzący się z piciem ludzie, miejsca, rzeczy albo sytuacje. Wewnętrzne to to, co rozgrywa się w głowie – myśli, uczucia.

Silny przymus pojawia się w chwilach stresu, lęku, złości czy wstydu, z którymi do tej pory człowiek ten radził sobie poprzez znieczulanie się piciem. W zasadzie osoby pijące nie mają świadomości swoich uczuć i emocji, ponieważ do nich nie dopuszczają „zalewając” swoje przeżywanie tak szybko, jak to możliwe. Zatem to właśnie w tych trudniejszych momentach i sytuacjach pojawia się u utrzymującego abstynencję alkoholika ryzyko zapicia i chęć poczucia ulgi.

Głód alkoholowy i jego objawy

Najsilniejszy głód alkoholowy pojawia się bezpośrednio po odstawieniu. Towarzyszą mu objawy takie jak:

Mężczyzna słabo się czuje - czuje głód alkoholowy - objawy są u niego wyczuwalne
 • natrętne myśli dotyczące picia i tego, skąd wziąć alkohol
 • lęk
 • niepokój
 • wahania nastrojów
 • podenerwowanie
 • rozdrażnienie
 • zaburzenia koncentracji
 • zaburzenia snu
 • słabość.

Czym jest Alkoholowy Zespół Abstynencyjny

W ciągu 24-48 godzin po odstawieniu głodowi alkoholowemu może towarzyszyć Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (AZA) nazywany też Zespołem Odstawiennym. Pojawiają się:

 • bóle głowy
 • lęk
 • drżenie rąk
 • wzrost ciśnienia krwi
 • wymioty.

Niekiedy dochodzi do powikłanego alkoholowego zespołu abstynencyjnego, którego objawy mają większe nasilenie, takie jak:

 • halucynacje
 • drgawki
 • omamy
 • psychozy alkoholowe.

Głód alkoholowy – objawy głodu często są na tyle silne, że powodują, że ludzie uzależnieni wracają do picia. Obsesyjne myśli krążące wokół napicia się i ulgi, jaką to ze sobą przyniesie, w całkowicie samotnym dialogu, są raczej skazane na porażkę. Dlatego lepiej w początkowym okresie mieć stałe wsparcie np. w ośrodku terapii uzależnień.

Mężczyzna na głodzie alkoholowym - objawy głodu sprawiają że czuje się zdezorientowany

Ośrodek Terapii Uzależnień

W takim miejscu, będąc otoczonym ludźmi, którzy nas rozumieją, bo sami przeszli tę drogę, kluczowe jest właśnie podzielenie się tym z innymi.

Poprzedza go także pewien rodzaj dialogu wewnętrznego, nieraz bardzo burzliwego, jaki toczą ze sobą w środku pacjenci naszego ośrodka. Wygrany będzie ten, który ujawni swoje myśli chorobowe osłabiając tym samym znacznie nacisk ze strony przymusu picia.

Zdarza się jednak, że pacjenci ulegają swoim myślom, podszeptom choroby i nie mówią o nich nikomu. Zaczynają z wolna negować w swojej głowie zasadność leczenia. Choroba przedstawia im krok po kroku całą listę pozornie racjonalnych argumentów, żeby pójść się napić. Począwszy od jasnego stwierdzenia: Już nie mogę wytrzymać bez picia, poprzez: Nikt mi tu nie jest w stanie pomóc, aż po: Co ja tutaj robię – moje życie z flaszką u boku nie było wcale takie złe. Nadal w momencie pojawienia się takich myśli, warto je ujawnić. I tego też uczymy naszych pacjentów.

Z biegiem czasu, chociaż nadal może się pojawiać głód alkoholowy – objawy odstawienne łagodnieją. Dla osoby uzależnionej każde – nawet jednorazowe wypicie alkoholu – niesie duże ryzyko nawrotu choroby. Scenariusze wyjścia z nawrotu są całkowicie różne. U jednych powrót do picia potrwa kilka dni, a u innych wiele lat. U niektórych może się już nie skończyć. Podczas gdy istotą trzeźwienia jest życie, to istotą choroby jest śmierć.

Gdy myślisz „mnie to nie dotyczy”

Spotkanie Anonimowych Alkoholików, osoby, które odczuwały silny głód alkoholowy - objawy ich przerastały i postanowiły przyjść do AA

Podopieczni naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa często opowiadają o tym, że nie dostrzegali problemu alkoholowego. Gdy bliscy zwracali im uwagę, wypierali ich słowa. Zaczynając od piwa czy drinka dla rozrywki nie potrafili określić momentu, w którym przyjemne czasami stało się nagle przymusem i koniecznością, a głód alkoholowy był nie do pokonania.

Stereotyp alkoholika pijącego pod sklepem bardzo się zmienił. Coraz częściej mamy do czynienia z tzw. HFA (High Functioning Alcoholics) – alkoholikami wysoko funkcjonującymi. Presja otoczenia, stres, odpowiedzialność, rywalizacja, pośpiech, sprzyjają uzależnieniom.

„80 procent uzależnionych ukrywa swoje picie, a tym samym nie jest zdiagnozowanych. 90 procent uzależnionych nie leczy się. W grupie tych niezdiagnozowanych i odrzucających pomoc wielu to właśnie wysoko funkcjonujący alkoholicy.”* (http://www.tvn24.pl)

Czyż liczby te nie są to wstrząsające? Tym bardziej osoby sięgające po pomoc mogą tak naprawdę być sobie samym wdzięczne za odwagę i pragnienie życia.

Jak poradzić sobie objawami głodu alkoholowego

Jeśli odczuwasz silny głód alkoholowy, jednocześnie jego objawy są bardzo silne i trudno ci sobie z nimi poradzić, to przydatne może okazać się kilka poniższych metod na utrzymanie abstynencji:

Ludzie wspinają się pod górę - obraz jako alegoria sytuacji kiedy po odstawieniu alkoholu alkoholik czuje głóð alkoholowy - objawy sa trudne do pokonania i przeczekania
 • skorzystaj ze wsparcia terapeuty leczenia uzależnień
 • idź na spotkanie wspólnoty AA (Anonimowych Alkoholików)
 • unikaj sytuacji, miejsc i ludzi kojarzących się z piciem
 • odwróć uwagę od myślenia o alkoholu i skup się na czymś innym np. czytaniu, oglądaniu telewizji, sporcie, ruchu, sprzątaniu, idź na spacer
 • przypomnij sobie szkody, jakie alkohol poczynił w Twoim życiu (miej taką listę pod ręką)
 • porozmawiaj z kimś o swoich obawach, lękach, odczuciach – najlepiej z drugą osobą zdrowiejącą z uzależnienia (znajdź swojego przewodnika w AA – to tzw. z ang. sponsor. Ale nie – nie chodzi w tym oczywiście o pieniądze, ale o stałe wsparcie. Do takiej osoby możesz zadzwonić lub się spotkać i Wasza rozmowa będzie jedną z najskuteczniejszych form zatrzymania myśli o alkoholu)

Przygotowanie się na możliwość nawrotu choroby i zabezpieczenie sobie sposobów wsparcia, może okazać się decydujące w kwestii utrzymania abstynencji. Najważniejsze to wytrwać i nie zaczynać tego zamkniętego koła od nowa. Gdy pojawia się głód alkoholowy – objawy rozpoznać natychmiast. Aby radzić sobie z głodem warto nauczyć się reagować inaczej niż dotychczas.

Podczas terapii w naszym ośrodku Od-Nowa uczymy, jak radzić sobie z głodem alkoholowym. Nasi podopieczni dowiadują się, jak rozpoznać jego pierwsze symptomy. Choroba alkoholowa jest bardzo podstępna. Jeśli jesteś na drodze zdrowienia – zachowaj czujność, by ponownie nie zaczął się koszmar.

Potrzebujesz specjalistycznej pomocy? Zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod nr tel. 503 90 90 93. Wspieramy i nie oceniamy. Opinie dotychczasowych pacjentów sprawdzisz tutaj.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: