Jak pomóc alkoholikowi?

Alkohol od wieków nadmiernie zażywany sukcesywnie wyniszcza sporą część społeczeństwa. Świadomość choroby przez lata wzrasta wprost proporcjonalnie do sposobów jej leczenia. Nie ma jednak jednego prostego remedium, nie ma magicznej pigułki, ani kontr-substancji, która z dnia na dzień uleczy chorego. Kto zatem i jak może pomóc alkoholikowi?

Co roku z powodu alkoholizmu dziesiątki tysięcy osób rujnuje swój organizm. Co potem? Część z nich samodzielnie skieruje się po pomoc, gdy poczuje, że dosięgnęła dna, część dostanie odpowiednie wsparcie otoczenia, aby po tę pomoc sięgnąć, a część, niestety, zapije się na śmierć lub odejdzie z powodu chorób towarzyszących alkoholizmowi.  

Matka, żona, siostra

Niedawno mama koleżanki zadzwoniła do mnie z prośbą o rozmowę. Już na początku uczciwie przyznała, że chodzi o jej brata. Bardzo chce mu pomóc, jednak nie ma pojęcia - jak. Brat pije jak oszalały, jego żona „już nie może w tym dłużej tkwić”. Obie chcą coś zrobić. Już raz znalazły mu miejsce w ośrodku terapii uzależnień, w takim „specjalnym” ośrodku leczenia alkoholizmu, ale podziękował grzecznie i nie poszedł. Pani pyta, co ma zrobić… Jak pomóc alkoholikowi?

Takie telefony zdarzają się aż nadto często. Nie sam zainteresowany, ale rodzina wkoło chce „za niego” wyzdrowieć. Bo jest im go szkoda, bo niewygodnie, bo wstyd i cierpienie. Często jednakże sam zainteresowany nie jest zainteresowany. Jemu jest dobrze tak, jak jest. Może i nie bardzo dobrze, ale motywacja do podjęcia leczenia uzależnienia – słaba. Jak pomóc zatem takiemu alkoholikowi podnieść motywację?

alkoholizm pomoc

W szponach choroby alkoholowej

Uzależnieni mają tendencję do stwarzania pozorów, że nie dzieje się nic złego oraz ciągłego snucia planów na przyszłość dla uspokojenia najbliższych. Robią wszystko, aby nie dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Jednak wraz z postępem uzależnienia ciężko jest to całkowicie ukryć. Zaczynają się problemy finansowe, rozdrażnienie, depresja, pogorszenie relacji z rodziną oraz znajomymi, a także problemy zdrowotne.

I to jest dobry temat do rozmowy. Ważne, aby bliscy ujawniali swoje uczucia związane z piciem ich np. męża czy brata. Zaprzeczenia i iluzje pomagają alkoholikowi utrzymać chorobę. Mówienie o niej głośno powoduje u niego dyskomfort. Pomóc także może wyciagnięcie konsekwencji. Nieraz będzie to zabranie kluczy od domu lub zgłoszenie na policję, jeśli jego zachowanie wykracza poza normy społeczne.

Alkoholik MUSI mieć konsekwencje picia. Jeśli najbliższe środowisko stwarza mu komfort picia, to nie ma strat emocjonalnych, psychicznych, materialnych. Ta zdrowa pomoc będzie zatem trochę przewrotna. Regułą jest tutaj - jeśli kochasz - odmów, postaw granice, nie dawaj i pokaż, że nie zgadzasz się na jego zachowanie. On obieca ci złote góry. Jego poczucie winy jest ogromne. Jednak odpowiedź na wszystkie przeprosiny świata powinna być jedna: leczenie, terapia alkoholowa, poradnia leczenia uzależnień.

Jak pomóc alkoholikowi z depresją?

W przypadku depresji połączonej z alkoholizmem zalecenia mogą być trochę inne. Ale przede wszystkim istotna jest tutaj diagnoza psychiatryczna. Bo zdarza się, że niezdiagnozowany alkoholik twierdzi, że ma depresję i dlatego musi pić. Natomiast zawsze chorobie alkoholowej towarzyszy poczucie samotności i nieszczęścia, niekoniecznie będące jednak diagnozowalną depresją, za to używane jako znakomity pretekst do picia.

Jeśli pojawi się diagnoza od psychiatry, ważne jest, aby nie pozostawiać takiej osoby samej. Warto postarać się zrozumieć trudy dnia codziennego, objąć wsparciem, ciepłem i zainteresowaniem, nadal dążąc do doprowadzenia jej na terapię uzależnień.

Jak pomóc alkoholikowi

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

A zatem podsumowując zarówno pewien rodzaj wsparcia, jak i wyciągnięcia konsekwencji z zachowań alkoholika ma istotne znaczenie. Dla procesu zdrowienia kluczowe jest także podjęcie leczenia przez pozostałych członków rodziny. Dla partnerów prowadzone są w centrach terapii uzależnień terapie dla współuzależnionych, dla dorosłych dzieci alkoholików są specjalne terapie DDA. Również najmłodszych - nieletnich członków rodziny należy objąć programem psychoterapii, gdyż dzieciństwo w oparach alkoholu ma niszczący wpływ na życie i funkcjonowanie nawet najmniejszych dzieci.

Wychodzenie z nałogu to proces na tyle długotrwały, że zalecane jest, aby alkoholik nadal kontynuował program zdrowienia po zakończeniu terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Może to zrobić np. poprzez stały kontakt z terapeutą, grupą bądź mityngami wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Pacjenci naszego ośrodka Od-nowa mają okazję skorzystać z mityngów tej wspólnoty i oswoić się z jej programem, tak, aby po zakończeniu terapii dla alkoholika mogli mieć stałą opiekę. Również rodziny powinny korzystać z mityngów równoległych wspólnot – Al-anon (współuzależnieni) czy Al–Ateen (dzieci z rodzin alkoholowych).

Jeśli zatem chcemy pomóc alkoholikowi będącemu członkiem naszej rodziny – pomóżmy też sobie, pomóżmy całej rodzinie.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: