Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Jak postępować z alkoholikiem?

Jak postępować z alkoholikiem?

Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z problemem alkoholizmu bliskiej osoby? Chcesz pomóc, ale nie wiesz jak? Masz za sobą nieudane próby wspierania chorego w nałogu, które nie przyniosły oczekiwanego efektu? Przeczytaj, jak postępować z alkoholikiem, aby nie szkodzić jemu i sobie.

Jak czytamy na stronie WHO szacuje się, że na całym świecie 237 milionów mężczyzn i 46 milionów kobiet cierpi na zaburzenia związane z piciem alkoholu.*

Choroba alkoholowa łączy się z olbrzymim cierpieniem zarówno bliskich, jak i chorego, który nie potrafi zakończyć picia mimo, wydawałoby się racjonalnych, argumentów otoczenia (więcej na jej temat przeczytasz w artykule o chorobie alkoholowej).

Być może masz za sobą wiele przykrych doświadczeń, być może przeżywasz rezygnację, ale wciąż zastanawiasz się, co jeszcze możesz zrobić, aby wesprzeć bliską osobę z problemem alkoholowym. Rodziny chorych, trafiających do naszego ośrodka leczenia uzależnień OD-NOWA, również zadają sobie te pytania.

Dlatego tak ważna jest wiedza na temat tego, jak postępować z alkoholikiem. Dzięki niej możesz zmienić te zachowania i reakcje, którymi, często nieświadomie, wspierasz chorobę, a nie człowieka.

Jak wspierać bliską osobę pozostającą w czynnym uzależnieniu

Wieloletnie życie w związku z osobą uzależnioną odbija się na całej rodzinie. Jeśli Twoje myśli i działania koncentrują się wokół alkoholu i pijącego partnera, może to oznaczać, że cierpisz z powodu współuzależnienia.

Uzależnienie od alkoholu
Uzależnienie od alkoholu to choroba całej rodziny. Niesie olbrzymie cierpienie osoby chorej, który często nie potrafi podjąć decyzji o zaprzestaniu picia i wytrwać w abstynencji, a także najbliższych.
Wsparcie w wyjściu z nałogu
Wsparcie w wyjściu z nałogu wymaga od bliskich porzucenia poczucia odpowiedzialności za chorobę, zaprzestanie rozwiązywania problemów chorego czy dopuszczanie, by ponosił on konsekwencje swojego nałogu.

Oto 10 wskazówek, jak postępować z alkoholikiem, aby pomóc jemu i sobie:

      1. Przestań się obwiniać. Jeśli słyszysz z ust bliskiej osoby, że „musi pić przez Ciebie” – to nie wierz w to. Bez względu na to, co robisz i jak – obwinianie innych jest dla uzależnionego typowym sposobem zdjęcia z siebie odpowiedzialności za przyznanie się do problemu czy za podjęcie leczenia. Choroba alkoholowa nie jest Twoją winą.
      2. Nie wzbudzaj poczucia winy. Rozmawiając z chorym również nie wzbudzaj w nim poczucia winy. Alkoholizm jest chorobą, a nie efektem słabego charakteru (więcej o jego przyczynach przeczytasz tutaj)
      3. Nie bierz tego osobiście. Jeśli Twój bliski obiecuje poprawę, a następnie znowu wraca do picia, nie bierz tego do siebie i nie traktuj jako celowe, zaplanowane kłamstwo. Alkoholik nie funkcjonuje jak zdrowy człowiek. Nie panuje nad swoimi decyzjami czy byciem konsekwentnym. W momencie obiecywania może być przekonany, że tak zrobi
      4. Nie kontroluj. Członkowie rodzin alkoholików opowiada nam o nieudanych próbach kontroli picia chorego. Nieustannie poszukiwali oni sposobów, aby pomóc osobie uzależnionej przestać pić lub jej to uniemożliwić. Wylewanie alkoholu, kontrola rzeczy osobistych, kłótnie, tłumaczenia, zabraniania, ograniczanie, usprawiedliwianie to niektóre ze stosowanych metod. Rodzina powinna pozwolić choremu doświadczyć konsekwencji picia. Czasami najtrudniejszy okres staje się punktem zwrotnym. Wówczas alkoholik często uświadamia sobie w pełni swój problem i decyduje się na leczenie alkoholizmu. Nieustanne niesienie pomocy i próby ratowania osoby uzależnionej mogą opóźniać decyzję o podjęciu terapii.
    1. Nie próbuj leczyć. Nie bierz na siebie ciężaru leczenia chorego, do tego potrzebny jest wykwalifikowany terapeuta. Uświadom sobie, że nie możesz zmusić do leczenia kogoś, kto nie chce na nie iść. Wszystko, co możesz zrobić, to zaoferować swoją pomoc. Decyzja o jej przyjęciu lub nie należy do chorego.
    2. Nie ukrywaj problemu. Ukrywanie uzależnienia bliskiej osoby przed otoczeniem, rodziną, tłumaczenie chorego w pracy – znasz to? Postępując w ten sposób wspierasz chorobę. Upewnij się, że nie robisz niczego, co wzmacnia zaprzeczanie chorobie alkoholowej lub uniemożliwia choremu stawienie czoła naturalnym konsekwencjom swoich działań. Wielu pacjentów naszego ośrodka leczenia uzależnień decyduje się na terapię właśnie wtedy, gdy ich „system wspomagający” przestaje być dostępny.
    3. Nie akceptuj niedopuszczalnego zachowania. Godząc się np. na bicie czy złe traktowanie Ty również potrzebujesz terapii. Reaguj, zwracaj się po pomoc. Nie ukrywaj się za poczuciem wstydu, że ktoś się dowie. Tu chodzi o chorobę całych rodzin.
    4. Poszukaj specjalistycznego wsparcia. Nawet jeśli bliska osoba w nałogu nie chce podjąć terapii leczenia alkoholizmu, dobrze jest poszukać grupy wsparcia dla siebie. Zyskasz wiedzę na temat choroby alkoholowej, sposobów jej leczenia i tego, jak żyć z osobą uzależnioną. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć problem alkoholizmu i siebie.
    5. Rozmawiaj. Rozmawiaj z alkoholikiem poważnie o podjęciu leczenia tylko, gdy jest trzeźwy. Unikaj negatywnych i oceniających opinii. Przygotuj się na każdą odpowiedź i postaraj się zachować spokój. Nie bierz tego osobiście. Daj czas i przestrzeń na podjęcie decyzji i wysłuchaj tego, co chory ma do powiedzenia. Dowiedz się, jak rozmawiać z alkoholikiem. Bądź konsekwentny. Podejmuj rozmowy.
    6. Nie kłóć się z alkoholikiem, gdy jest pod wpływem alkoholu. Rozmowa z bliską osobą w stanie upojenia, która nie ma kontroli nad swoim zachowaniem, nie przyniesie oczekiwanego efektu.
Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?
Ukrywanie swojego życia rodzinnego przed otoczeniem – udawanie, że problem uzależnienia nie istnieje wspiera rozwój choroby.
Aby pomóc choremu w wyjściu z nałogu ważne jest, aby reagować na patologiczne zachowania osoby uzależnionej i nie ukrywać problemu ze względu na poczucie wstydu.

Obserwowanie członka rodziny pozostającego w nałogu z pewnością jest trudne. Niewiele możesz zrobić, aby mu pomóc, jeśli on sam nie będzie gotowy. Możesz natomiast przestać pozwalać, by czyjś problem z piciem zdominował Twoje myśli i życie. Pamiętaj, najbardziej skuteczne leczenie ma miejsce wtedy, gdy chory chce się zmienić.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: