» » » Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków

Twój bliski ma problem z narkotykami. Chcesz z nim porozmawiać, ale nie wiesz od czego zacząć? A może masz za sobą nieudane próby rozmowy? Poczytaj, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków.

Pojawienie się narkomanii w rodzinie

Gdy w rodzinie pojawia się problem narkomanii, początkowo myśl o uzależnieniu bywa odsuwana zarówno przez chorego, jak i jego bliskich. Wspólnie udają, że to nic takiego. Nadzieja na to, że narkoman się opamięta, otrząśnie i zrozumie, często powoduje, że temat owiany jest tajemnicą. Bywa także, że rodzina postrzega uzależnionego jako czarną owcę przynoszącą wstyd.

Jeśli w rodzinie występuje alkoholizm, którego podłożem jest wszak ta sama choroba, to nadal np. syn - narkoman może być piętnowany, a ojciec – alkoholik - nie. Używka, którą stosuje syn jest przecież nielegalna, a za to pić może każdy. Gdy zmowa milczenia trwa zbyt długo, często okazuje się, że problem narkomanii nie znika, a narasta. Z domu giną cenne przedmioty, a rodzina w końcu odbiera telefon od policji, która zatrzymała ich bliskiego za takie czy inne przewinienia lub przestępstwa typu kradzieże, wandalizm, handel narkotykami albo ich posiadanie.

Jak wynika z Europejskiego Raportu Narkotykowego za rok 2018 europejski problem narkotykowy wydaje się przechodzić szczególnie dynamiczną fazę. Wszelkie dostępne dane wskazują, że dostępność narkotyków jest duża, a w wielu rejonach ciągle się zwiększa.

Kolejnym problemem jest fakt, że chorzy często wypierają istnienie choroby i nie chcą podjąć leczenia. Natomiast osobom bliskim brakuje wiedzy na temat narkomanii i tego, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków.

Twarz w mroku
Tylko w zeszłym roku po narkotyki sięgnęło 18,9 mln młodych osób (w wieku 15-34 lata), dwukrotnie więcej mężczyzn niż kobiet.*
Wściekły, zmęczony mężczyzna
Nie mając wiedzy na temat uzależnienia trudno zrozumieć narkomana.

Narkoman nie myśli tak jak Ty

Często tłumaczymy rodzinom osób trafiających do naszego ośrodka terapii uzależnień, że narkoman nie myśli i nie zachowuje się racjonalnie. Związki chemiczne zawarte w narkotykach powodują zmianę procesów zachodzących w mózgu. Utrwalanie przez uzależnionych specyficznych, aspołecznych zachowań z pogranicza prawa i moralności wpływa stopniowo na sposób myślenia, postrzegania świata i działania.

Edukacja w obszarze narkomanii to pierwszy ważny krok pomagający podjąć rzeczową rozmowę. Jeśli widzisz, że Twój syn czy córka zaczynają się zachowywać dziwnie, niemoralnie, agresywnie, swoim strojem pokazują bunt wobec wszelkich norm, są momentami bez kontaktu z otoczeniem, to zrób im testy na narkotyki – dostaniesz je w aptece.

Przygotuj się do rozmowy

Być może masz w pamięci nieudane próby rozmowy, niedotrzymane obietnice nie niosące za sobą zmiany, awantury albo znamienne milczenie przez wiele dni. Może Twój bliski nie umie zerwać z uzależnieniem i w końcu zaczyna znikać z domu, denerwują go Twoje uwagi, nie chce ich w ogóle słuchać. Wiele takich historii słyszymy od pacjentów naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa.

Zastanawiasz się, co robisz źle i jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków? Oto, co możesz zrobić, zanim podejmiesz próbę lub kolejną próbę rozmowy:

 • dowiedz się czym jest narkomania, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia
 • przygotuj się - możesz rozpisać, o czym będziecie rozmawiać i jak masz reagować; opracuj to z pomocą specjalisty z ośrodka leczenia uzależnień
 • pamiętaj, że pretensje i oskarżenia nie pomogą, nie zmotywują do zmiany - wręcz przeciwnie, sprawiają, że nastrój uzależnionego spada i rośnie poczucie winy dające kolejny powód do brania
Rozmowa przy kawie
Osoby z otoczenia są często zaskoczone, zażenowane czy wręcz przerażone zachowaniami narkomana.
Spotkanie grupy ludzi
Na takich spotkaniach usłyszysz głębokie historie, wyznania osób, które odstawiły narkotyki.

Mityngi wspólnoty 12-krokowej

Sugerujemy uczestnictwo w jednym lub kilku spotkaniach grupy Anonimowych Narkomanów NA. Wybierz się na tzw. mityng otwarty. Mogą na niego przyjść osoby nieuzależnione i posłuchać wypowiedzi osób zdrowiejących. Łatwiej Ci będzie zrozumieć, z czym borykają się osoby pragnące zachować trzeźwość (w przypadku narkotyków nazywaną przez NA czystością - od środków zmieniających świadomość).

Na mityngu dowiesz się, jakie decyzje podjęły osoby uzależnione, do jakiego stopnia musiały zmienić swoje życie, aby zachować abstynencję. Często mówią o tym, że wiąże się ona z wyprowadzką z domu, miasta, podjęciem leczenia w zamkniętym ośrodku terapii uzależnień. Przygotuj się również i Ty na taką ewentualność, ze Twój bliski będzie potrzebował zmienić środowisko i otoczenie. Zastanów się czy jesteś na to gotowy.

Od czego zacząć rozmowę z uzależnionym

Gdy już przemyślisz, jak będzie wyglądać Wasza rozmowa i wybierzesz odpowiedni czas, zaproś osobę uzależnioną do rozmowy. Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc:

 • zachowaj spokój
 • powiedz bliskiej osobie, że jest dla Ciebie ważna, martwisz się o jej zdrowie i chcesz jej pomóc
 • zapewnij ją, że może liczyć na Twoje wsparcie, jeśli podejmie leczenie
 • okaż zrozumienie dla choroby - pokaż, że rozumiesz, jak działa uzależnienie, przymus i obsesja brania
 • nie krytykuj, nie oceniaj
 • mów rzeczowo, konkretnie, przedstawiaj fakty
 • słuchaj, co mówi Ci Twój bliski, jego słowa mogą być dla Ciebie cenną wskazówką
 • zapytaj czy zdecyduje się na leczenie lub rozmowę ze specjalistą
 • jeśli stawia opór, to przedstaw konsekwencje – w przypadku pary może to być rozstanie lub separacja

Nie oczekuj, że chory zmieni się z dnia na dzień i podejmie leczenie. Decyzja o skorzystaniu ze specjalistycznej pomocy to często złożony proces, podczas którego chory przeżywa wiele wzlotów i upadków.

Chłopak rozmawiający przez telefon komórkowy
Przeprowadzenie rozmowy z narkomanem nie należy do łatwych, dlatego wiedza o tym, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków, bardzo się przydaje.

Ty również skorzystaj z terapii. Życie z czynnym narkomanem powoduje, że cala Twoja koncentracja, zamiast na Twoim życiu, będzie skupiona na jego zażywaniu. Warto podjąć rozmowy, konsultacje, aby na powrót nauczyć się żyć dla siebie, niezależnie od trzeźwości bądź nietrzeźwości drugiej osoby.

Jeśli mimo wszystko masz obawy przed kolejną rozmową z chorym lub chcesz dowiedzieć się bezpośrednio od specjalisty, jak rozmawiać z osobą uzależnioną od narkotyków, skorzystaj z pomocy naszego ośrodka leczenia uzależnień. Zapraszamy do kontaktu z nami pod nr tel. 503 90 90 93. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wspólnie poszukamy rozwiązania Waszej sytuacji.

*http://www.emcdda.europa.eu/system/files/publications/8585/20181816_TDAT18001PLN_PDF.pdf

 

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: