Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Uzależnienie od alkoholu » Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Jak zmotywować alkoholika do leczenia?

Bliska Ci osoba ma problem z alkoholem, odmawia leczenia i mówi, że nie jest od niczego uzależniona? Twoje prośby o pójście na terapię nic nie dają? Masz wrażenie, że próbowałeś już wszystkiego? Z tego artykułu dowiesz się jak można zmotywować alkoholika do leczenia.

Przekonanie alkoholika do terapii nie jest łatwe, gdy wypiera on chorobę. Również osoby, które wielokrotnie po próbach zaprzestania picia, po podjętych terapiach wracają do czynnego uzależnienia, bywają coraz bardziej zrezygnowane i sceptyczne. Takie doświadczenia wzmacniają myśli typu:

to się nie uda”, „dla mnie już nie ma nadziei”, „nikt i nic nie jest w stanie mi pomóc

O tym, co jeszcze możesz zrobić, by pomóc bliskiej osobie w wyjściu z nałogu, jak prowadzić rozmowę, jak działać, piszemy poniżej.

Dlaczego alkoholik odmawia leczenia?

Zanim zaczniesz przekonywać bliską osobę do leczenia alkoholizmu, potrzebujesz poznać powody, dla których nie chce ona podjąć terapii. Najczęstsze z nich to:

  • wypieranie problemu (działa tutaj mechanizm iluzji i zaprzeczeń – osoba uzależniona izoluje się od negatywnych sygnałów, jakie wysyła jej otoczenie)
  • brak wiary w to, że może się udać (często spowodowany nieudanymi próbami zaprzestania picia)
  • negatywne wspomnienia po poprzednich leczeniach w ośrodkach terapii uzależnień – krótki czas abstynencji po zakończeniu
  • współistniejąca z alkoholizmem depresja (przeczytaj również – Depresja a uzależnienie)
  • lęk przed codziennym funkcjonowaniem „na sucho”
  • lęk przed zmianą
  • wstyd, smutek, rozpacz
  • zaburzenie świadomego myślenia spowodowane piciem
  • dostrzeganie problemu tylko w świecie zewnętrznym
  • uważanie innych za „prawdziwych alkoholików” – porównywanie się

Znając powody, dla których bliska osoba nie chce podjąć leczenia, możesz odpowiednio przygotować się na rozmowę, aby uniknąć kolejnej awantury.

Sposoby, by zmotywować alkoholika do leczenia

Podczas rozmów z rodzinami osób uzależnionych, często słyszymy pytanie: „Jak zmotywować go/ją do leczenia? Próbowaliśmy już wszystkiego!” Doskonale wiemy, jak trudno jest przekonać osobę w czynnym nałogu do terapii, jeśli tego nie chce. Jak pokazują przykłady podopiecznych trafiających do naszego ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa, jest to jednak możliwe. Działania podjęte przez rodziny osób będących w czynnym nałogu odgrywają wbrew pozorom dość istotną rolę.

Rozmowę o pójściu na terapię najlepiej przeprowadzić, gdy alkoholik jest trzeźwy. Dobrymi momentami do podjęcia rozmowy są chwile złego samopoczucia, kryzysu w pracy, kac fizyczny czy moralny. Nie chodzi o to, aby w takich momentach obwiniać bliską osobę w nałogu, mówiąc: „Widzisz! A nie mówiłam, że tak to się skończy! To wszystko przez to, że pijesz.

Ważna jest spokojna rozmowa, bez wyrzutów, oskarżeń, ocen. Jeśli nie wiesz, jak ją przeprowadzić, skonsultuj się ze specjalistą leczenia uzależnień.

Gdy dojdzie do dialogu, to:

  • powiedz mu, że go kochasz i martwisz się o jego zdrowie
  • zapewnij go, że nie jest sam i może liczyć na Twoją pomoc
  • pokaż, że trzeźwe życie może cieszyć, że różne małe radości są tego warte, a on się z nich ograbia
  • przedstaw szkodliwe konsekwencje picia (do jednej osoby przemówią argumenty o szkodliwym wpływie picia na zdrowie, do innej o wpływie alkoholizmu na dzieci i rozpad rodziny)
  • uświadom go, że naraża się na odpowiedzialność karną (poprze np. rozboje i agresję) i w konsekwencji więzienie
  • powiedz, że podjęcie terapii to akt odwagi, a nie słabości
  • określ jasno swoje warunki, np. powiedz, że nie będziesz akceptować picia, kryć go, że wyprowadzisz się, zakończysz relację, zabierzesz dzieci, jeśli nie podejmie leczenia
  • bądź konsekwentny/a

Podczas rozmowy bądź przygotowany na złość, agresję, odrzucenie. Ale postaraj się nie reagować w ten sam sposób. Zachowaj spokój. Gdy kolejne próby rozmowy nie przynoszą efektu, rozwiązaniem może okazać się interwencja, czyli umówienie konsultacji u specjalisty leczenia uzależnień i doprowadzenie uzależnionego na wizytę bez jego wiedzy, gdzie się udaje.

Nie trać nadziei! Wykonaj pierwszy krok

Być może jesteś w takim momencie swojego życia, w którym straciłeś nadzieję, że bliskiej osobie w nałogu da się jeszcze pomóc lub to Ty jesteś uzależniony i potrzebujesz rozmowy o swojej niemożności zapanowania nad pieciem. Wykonaj pierwszy krok. Podejmij decyzję o powrocie do trzeźwości. Skorzystaj ze wsparcia terapeutów ośrodka leczenia uzależnień Od-Nowa i zacznij cieszyć się nowym życiem.

Służymy naszym wsparciem i pomocą. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 503 90 90 93. Tutaj sprawdzisz opinie dotychczasowych podopiecznych naszego ośrodka.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: