Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Kiedy zaczyna się problem z alkoholem?

Kiedy zaczyna się problem z alkoholem?

Picie okazjonalne – piwo w domu dla relaksu, kieliszek wina do obiadu, wieczorny drink na lepszy sen… Czy to wszystko norma? Czy może warto się zatrzymać i zastanowić nad tym, jak traktujesz alkohol? Jak lekarstwo? Przyjaciela? Pocieszenie? A może już się zastanawiasz jak jest u Ciebie, czy i kiedy zaczyna się problem z alkoholem…

Kieliszki w rękach osób podnoszących toast - podczas imprezy nikt nie zastanawia się kiedy zaczyna się problem z alkoholem

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są jednak pewne symptomy, które mogą być niepokojące. Wiadomo też, że efektem długotrwałego nadużywania alkoholu jest choroba alkoholowa. Ale, gdzie jest ten moment, w którym należy się zacząć niepokoić? Ten moment, w którym jesteś nagle po drugiej stronie… Z tego artykułu dowiesz się jak rozpoznać, kiedy zaczyna się problem z alkoholem.

Alkoholizm – skala problemu

Spożycie alkoholu na świecie spada. Inaczej jest w Polsce. Rocznie statystyczny Polak wypija 11,7 litrów czystego spirytusu na głowę. Spożywamy więcej alkoholu niż w latach 90-tych (9,9 litra)!* Problem alkoholizmu znacznie częściej dotyka mężczyzn. Picie zaczyna się często już rano. Najchętniej kupowane są tzw. małpki: bo można schować i wypić cichcem w pracy. Prawda?

Wzrost konsumpcji alkoholu niewątpliwie wiąże się z tym, że stajemy się coraz bardziej zamożni. Alkoholizm nie dotyka już tylko ludzi z tzw. marginesu społecznego. Coraz częściej mówi się o tzw. cichym alkoholizmie czy alkoholikach wysoko funkcjonujących. Presja, odpowiedzialność, rywalizacja i pośpiech sprzyjają uzależnieniom. O tym, jak im zapobiec, przeczytasz tutaj.

Na początku picie jest okazjonalne. Alkohol staje się wybawieniem od problemów, stresu, samotności. Mówi o tym wielu podopiecznych naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa. „Flaszka” pozwala przestać się martwić, niepokoić, można wszystko tak łatwo odłożyć na potem, na jutro. Z czasem coraz częściej pragnie się tego uczucia odcięcia. Alkohol, który do tej pory służył „relaksowi”, nagle zaczyna niszczyć znajomości, relacje w domu, pracę. Jednocześnie przeszkadza, ale i staje się ucieczką od piętrzących się problemów, które powoduje. Szukając drogi wyjścia z tego zamkniętego koła wiele osób sięga też po narkotyki. Co powoduje u nich jeszcze szybszą destrukcję. Zatem kiedy zaczyna się problem z alkoholem?

Jak rozpoznać problem z alkoholem?

Aby nie spadać głębiej i głębiej warto mieć choć podstawową wiedzę o symptomach alkoholizmu. Granica pomiędzy tzw. kontrolowanym piciem a uzależnieniem jest trudna do uchwycenia. Moment kiedy zaczyna się problem z alkoholem bywa niezauważalny. Mało kto wie, że coś jest nie tak na początku, zwłaszcza, jeśli po prostu świetnie się bawi i nie ma większych konsekwencji. Osoby na tym etapie, po zwróceniu uwagi na problem, z reguły bagatelizują go, irytują się i uważają, że inni nie powinni się wtrącać do ich życia.

Młodzi ludzie piją alkohol w wesołym nastroju

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba, która „balety” zawsze kończy ostatnia, która po wyjściu po pracy na parę drinków, imprezuje całą noc, nawet z obcymi ludźmi, ma „urwane filmy” i często kaca w ciągu tygodnia, to zwróć uwagę czy nie potrzebuje pomocy. Warto to zrobić teraz, kiedy jeszcze ma pracę. Nawet, jeśli poczuje się urażona, to zasiejesz w jej głowie choć odrobinę refleksji. A kropla drąży skałę. Z czasem może zacząć się mocniej zastanawiać.

Czas, w ciągu którego rozwija się picie nałogowe, może być różny w zależności od tego, jak reaguje organizm. Do uzależnienia może dochodzić miesiącami, a innym razem – latami. Nieraz nastolatek cierpiący na depresję związaną z dojrzewaniem może być głęboko wciągnięty w nałóg picia po krótkim czasie. Z drugiej strony babcia na starość nie radzi sobie z samotnością i topi ją w coraz częściej kieliszku.

Kiedy zaczyna się problem z alkoholem – pytania kontrolne

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twój bliski pije zbyt dużo i zastanawiasz się, kiedy zaczyna się problem z alkoholem, odpowiedz na poniższe pytania:

Mężczyzna pije piwo zastanawiając się kiedy zaczyna się problem z alkoholem w jego przypadku
  • Czy szukasz okazji, by się napić?
    • Czy czekasz niecierpliwie na te okazje?
  • Czy odczuwasz silne pragnienie picia?
  • Czy pijesz w samotności?
  • Czy picie jest dla Ciebie sposobem na odstresowanie się?
    • Czy odruchowo w sytuacjach napięcia myślisz o napiciu się?
  • Czy tracisz kontrolę nad własnym zachowaniem po alkoholu?
  • Czy bliscy sygnalizują Ci, że masz problem z alkoholem?
  • Czy zaprzeczasz istnieniu problemu z alkoholem, bagatelizujesz go, unikasz rozmów?
  • Czy nieustannie myślisz o alkoholu?
  • Czy picie wymyka Ci się spod kontroli?
    • Czy możesz wypić jedno piwo i iść do domu?
  • Czy pijesz coraz częściej?
  • Czy alkohol wpływa na Twoje relacje rodzinne, pracę i życie?
  • Czy jesteś podenerwowany lub agresywny, gdy nie możesz się napić?

Jeśli chociaż na dwa pytania odpowiedź brzmiała „tak”, może to oznaczać, że masz problem z alkoholem. Rozmowa ze specjalistą leczenia uzależnień da Ci odpowiedź. Im wcześniej ją poznasz, tym mniej konsekwencji życiowych spotka Cię z powodu picia.

Impreza alkoholowa - ludzie nie widzą granicy pomiędzy piciem okazjonalnym a tym, kiedy zaczyna się problem z alkoholem

Tak, to gorzka prawda o alkoholizmie. Z czasem jest coraz gorzej. Początkowo będą pojawiać się pojedyncze symptomy. Po latach dojdą również choroby ciała. Szpitale. Więzienie. Śmierć. Takie są konsekwencje choroby uzależnienia. I nikt sobie ich bynajmniej nie wymarzył na początku. W okresie imprezowym wszystko wydaje się być jeszcze takie fajne, śmieszne i bezproblemowe.

Przejmij kontrolę, zanim zrobi to alkohol

Alkohol przejmuje kontrolę nad naszym życiem niepostrzeżenie. Czy też – patrząc z perspektywy odpowiedzialności – my na to pozwalamy. Warto być uważnym, by nie wkroczyć na drogę wiodącą w dół. Niezwykle trudno zatrzymać się potem w piciu bez specjalistycznego wsparcia. Istnieje wiele placówek pomagających wyjść z uzależnienia również osobom mającym za sobą nieudane próby.

Jeśli potrzebujesz wsparcia dla siebie lub bliskiej osoby, zgłoś się do specjalisty leczenia uzależnień. W naszym ośrodku podchodzimy do każdego pacjenta z należytym szacunkiem i zrozumieniem wobec choroby, jaka go dotknęła. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel. 503 909 093. Pomożemy Ci zacząć od nowa.

* http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24786213,przegrywany-walke-z-alkoholem-dorosly-polak-wypija-srednio.html

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: