» » » Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik

Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik

Stereotyp alkoholika z tzw. nizin społecznych, pijącego pod sklepem, coraz częściej nie przystaje do rzeczywistości. Bez wątpienia obecnie problem uzależnienia od alkoholu dotyczy wszystkich grup społecznych, w tym również osób na wysokich stanowiskach. Niezależnie od zajęcia i zarobków dotyka ich uzależnienie. Zastanawiasz się czy jesteś wysokofunkcjonującym alkoholikiem? Przeczytaj ten artykuł.

Obraz alkoholizmu w ostatnich dziesięcioleciach bardzo się zmienił. Wśród osób wyżej wykształconych jest więcej pijących niż wśród tych z wykształceniem średnim, zawodowym czy podstawowym.* W czołówce są m.in. artyści, literaci, dziennikarze i lekarze. Wysokofunkcjonujący alkoholik to coraz częściej osoba dobrze usytuowana,

Alkohol w kieliszkach, podczas toastu

którą w pewnym momencie przerasta tempo życia, stres, problemy i presja otoczenia. Na dodatek, w związku z pozycją społeczną, łatwiej zakłamuje siebie i otoczenie udając, że wszystko jest w porządku. A do tego stać ją na alkohol. I to na dobry.

Alkoholizm wysokofunkcjonujący – alkoholizm na „wysokim poziomie”

Kim jest wysokofunkcjonujący alkoholik? To zwykle osoba o wysokim statusie społecznym, nierzadko ciesząca się uznaniem otoczenia, zajmująca wysokie stanowisko. Wydaje się, że wiedzie normalne życie – radzi sobie w pracy, ma rodzinę, dom, pieniądze, znajomych. Pije przy różnych okazjach, również dla odstresowania się w domu, przed Netflixem i przy książce. Często nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu z alkoholem bądź go wypiera (o tym, jak rozpoznać alkoholizm piszemy tutaj).

Alkoholik wysokofunkcjonujący zwykle ma problem w relacjach z samym sobą oraz trudności z radzeniem sobie ze swoimi uczuciami, emocjami i presją otoczenia. Czuje się samotny, a pocieszenia szuka w kieliszku.

Niedostrzegany problem wielkiej wagi

Stereotypowy obraz alkoholika nijak nie przystaje do osoby na wysokim stanowisku. Dlatego alkoholizm wysokofunkcjonujący często jest niezauważany lub bagatelizowany przez otoczenie i rodzinę. Zaglądanie do kieliszka tłumaczone jest stylem życia czy koniecznością napicia się np. podczas spotkań lub służbowych kolacji (bo tak wypada). Piciu nierzadko mocnych i drogich trunków sprzyja wysoki status społeczny i dobre zarobki.

Po dłuższym okresie picia, niejako przy okazji, pojawia się potrzeba wypijania większych ilości. Dotychczasowe już nie wystarczają, by osiągnąć oczekiwany efekt. I wtedy zapala się mała lampka, że coś jest może nie tak, może nie do końca po naszej myśli. Ale ulga działa silniej od rozsądku.

Obraz wysokofunkcjonującego alkoholika - biznesmen z telefonem, dokumentami i kieliszkiem po alkoholu

Pacjenci naszego ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa opowiadają, jak to wyglądało u nich. Mówią o uporczywym wypieraniu myśli o uzależnieniu od alkoholu, o szukaniu uzasadnień dla picia, o robieniu najdziwniejszych rzeczy, aby otaczający ich ludzie nie zorientowali się, że coś jest nie tak. To, co się często pojawia w ich wypowiedziach, to:

 • Kolega z pracy pije więcej, to on ma problem, nie ja
 • Nie ma prawdziwych urodzin/świąt/uczczenia awansu niż ostra impreza z alkoholem
 • Wkurzający ludzie i współpracownicy, a także żona – trzeba się pocieszyć
 • Tylko trochę/tylko dzisiaj/tylko ten ostatni raz
 • Chowanie butelek – zapasy w biurze
 • Uzasadnianie potrzeby posiadania barku w firmie – dla ważnych gości
 • Spray’e do ust/gumy/szczoteczka i pasta, a nawet perfumy pryskane do ust, aby tylko nie poczuli
 • Częste wychodzenie „w dziwnym celu”, np. spacery, bo ćwiczę/bo świeże powietrze/bo muszę zadzwonić
 • Robienie w domu afery o banały, żeby żona zajęła się sobą, a nie – podpitym mężem
 • Chodzenie do najdroższych psychiatrów w poszukiwaniu problemu „w głowie”

Tak działają mechanizmy iluzji i zaprzeczeń. Przykłady można mnożyć bez końca. Tyle pomysłów, ilu uzależnionych.

Alkoholik wysokofunkcjonujący – czy jestem jednym z nich?

Diagnoza alkoholizmu wysokofunkcjonującego nie należy do łatwych. Osoby z tym problemem często potrafią latami dobrze funkcjonować w życiu społecznym i maskować swoje trudności.

Jeśli podejrzewasz, że choroba alkoholowa dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, skonsultuj się z terapeutą leczenia uzależnień. Pomoże ocenić problem, a w razie potrzeby wesprze w wychodzeniu z nałogu.

Do symptomów charakterystycznych dla alkoholizmu wysokofunkcjonującego należą:

Wysokofunkcjonujący alkoholik pije alkohol dobrej jakości - również w domu podczas relaksu
 • Wypieranie problemu przed sobą i otoczeniem poprzez argumentowanie, że świetnie sobie radzimy w życiu – zarabiamy, mamy dobrą pracę, wysokie stanowisko i uznanie.
 • Gra pozorów – udawanie, że wszystko jest w porządku, robienie dobrej miny do złej gry.
 • Picie w samotności, dla relaksu, odstresowania się, oderwania od problemów.
 • Przerwy w piciu (kilkutygodniowe, kilkumiesięczne),by upewnić siebie i innych, że potrafi się funkcjonować bez alkoholu.
 • Zatracanie się w pracy, która stanowi ważny element życia i jest dowodem na to, że chory świetnie sobie radzi.
 • Szukanie okazji do napicia się podczas kolacji, obiadu, spotkania biznesowego czy imprez.

Gdzie się leczyć

Specyfika alkoholizmu wysokofunkcjonującego sprawia, że osoby, których on dotyka, mają pewną trudność w podjęciu terapii grupowej w otoczeniu osób z różnych warstw społecznych. Często w takiej sytuacji wypierają istnienie problemu, bo nie są jak „oni”.

Dobrym rozwiązaniem jest terapia w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień, do których trafiają osoby o podobnym statusie społecznym.

Szukasz pomocy? Porozmawiajmy!

Decyzja o terapii nie należy do łatwych. Czasem kojarzy się uzależnionemu z końcem ciekawego życia, z jakimś osobistym dramatem. W przypadku alkoholików wysokofunkcjonujących zapada ona nieraz w momentach, gdy nałóg wyjdzie na jaw, np. dojdzie do tragedii na drodze pod wpływem alkoholu bądź do kompromitacji. Wówczas ukrywanie traci sens, a ludzie z otoczenia naciskają na terapię.

Rozmowa o uzależnieniu i przyznanie się do istnienia problemu to często pierwszy krok, by zerwać z nałogiem. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia specjalisty leczenia uzależnień, zapraszamy do kontaktu z naszym ośrodkiem pod nr tel. 503 90 90 93.

* http://www.tnsglobal.pl/jakpijapolacy/

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: