» » » » Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Wielu uzależnionych nie chce zaprzestać picia, bo przeraża ich myśl o odtruciu alkoholowym. W poniższym tekście przybliżamy ten temat. Warto wiedzieć, na czym polega odtrucie alkoholowe, jak to działa i dlaczego jest ważne.

Uzależnienie to choroba postępująca

Uzależnienie od alkoholu niesie za sobą konsekwencje zdrowotne. Wraz z kolejną dawką alkoholu do organizmu trafiają toksyny, a ich nadmiar prowadzi do utraty zdrowia fizycznego, a co za tym idzie również psychicznego – zaburzana jest coraz bardziej równowaga organizmu. Pijący często z roku na rok coraz bardziej się degradują.

Dla osoby borykającej się z chorobą alkoholową, dla której alkohol staje się nierzadko wręcz pożywieniem, gwałtowne przejście w stan trzeźwości może wiązać się z pewnymi powikłaniami (istnieje ryzyko wystąpienia padaczki, majaczenia alkoholowego). Nagłe odstawienie używki bywa trudne dla uzależnionego, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Jak więc pomóc alkoholikowi?

Odtrucie alkoholowe pod nadzorem lekarza specjalisty

Odtrucie alkoholowe pod okiem specjalisty

Niezwykle istotne jest, aby proces ten następował łagodnie oraz pod opieką specjalisty. Sporo lekarzy zajmuje się pomocą w odtruciu w warunkach domowych, ale najpopularniejsze się oddziały detoksykacyjne. Również w naszym ośrodku na miejscu jest lekarz monitorujący stan fizyczny osób zgłaszających się na leczenie. A co może się zdarzyć?

Już po jednej dobie od odstawienia alkoholu mogą wystąpić takie symptomy jak:

  • zawroty i bóle głowy,
  • tiki nerwowe,
  • zaburzenie rytmu serca,
  • biegunka i wymioty,
  • zaburzenie snu,
  • stany lękowe, depresja.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Detoks - czyli inaczej odtrucie - to dla wielu alkoholików pierwszy krok na drodze do terapii. Jest on niezbędny, aby leczenie mogło zakończyć się sukcesem. Detoksykacja jest bezpieczna dla organizmu. Na początku wykonuje się diagnostykę stanu pacjenta – dzięki temu można ocenić stopień zaawansowania choroby alkoholowej i zatrucia. W dalszych etapach dochodzi do:

  • całkowitego usunięcia z krwioobiegu substancji aktywnych oraz szkodliwych,
  • uzupełnienia niedoborów mineralnych i witamin,
  • przywrócenia równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej.

Podczas tych działań pacjentowi podaje się płyny i leki, aby zlikwidować możliwość pojawienia się dotkliwych powikłań spowodowanych odstawieniem alkoholu.

Reakcja na detoks bywa zróżnicowana, warunkuje ją częstotliwość picia, wiek, płeć. Co za tym idzie, podejście do tego tematu powinno być indywidualne, dlatego, aby wygrana z alkoholizmem była skuteczna, osoba chora powinna zostać otoczona profesjonalną opieką.

Ośrodek leczenia alkoholizmu jest dobrym miejscem, aby proces przebiegał spokojnie, a uzależniony nie czuł osamotnienia. Opieka w ośrodku ma charakter medyczny i terapeutyczny – osoba lecząca się otrzymuje wsparcie psychologiczne. Odtrucie alkoholowe jest ważnym, ale i nie zawsze koniecznym początkiem leczenia dla pacjenta. Są osoby, które spokojnie zaprzestają picia bez dodatkowego odtruwania.

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Sam proces oczyszczania organizmu z toksyn trwa kilka dni, jednak powrót „do siebie” może potrwać nawet kilka miesięcy. Trzeba pamiętać, że oprócz fizyczności, zdrowienie z uzależnień oczyszcza również duchowo. Samo odtrucie alkoholowe to dopiero początek. Czasem to warunek konieczny, aby rozpocząć leczenie.

Osoby nadużywające alkoholu, które podjęły się wprowadzenia takich zmian, przyznają, że trud włożony w tę pracę przekłada się na najwspanialsze zmiany w życiu. Pacjentom przywracane są siły fizyczne, psychiczne i poczucie mocy sprawczej. Poczucie, że nareszcie mogą sami o sobie decydować, że alkohol przestaje decydować za nich.

W następnych krokach, po ukończeniu cyklu leczenia w ośrodku terapii uzależnień, warto zgłosić się do 12- krokowej wspólnoty AA. Więcej o ruchu AA w artykule 12 kroków – czym są i jak pomagają? Poradnik

Ile trwa odtrucie alkoholowe?

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: