Strona główna » Blog » Leczenie uzależnień » Leczenie alkoholizmu » Padaczka alkoholowa – co zrobić i jak leczyć?

Padaczka alkoholowa – co zrobić i jak leczyć?

Padaczka alkoholowa jest powikłaniem alkoholizmu. Jej objawy pojawiają się niespodziewanie kilka dni po zaprzestaniu picia. Poznaj symptomy choroby, sposoby leczenia. Sprawdź, co możesz zrobić, aby pomóc bliskiej osobie podczas ataku.

Uzależnienie to złożony stan, choroba. W przypadku substancji psychoaktywnych jest ona groźna i śmiertelna, dlatego konieczna jest wiedza, jak leczyć alkoholizm. Uzależnienie nie jest wyborem, który można kontrolować, to przymus. Pacjenci trafiający do naszego ośrodka terapii uzależnień często mówią o tym, jak wiele cierpienia przysparza im brak kontroli.

 

Co to jest padaczka alkoholowa i jakie ma przyczyny?

Padaczka alkoholowa to napad drgawek występujący w czasie zespołu abstynencyjnego, czyli po zaprzestaniu picia alkoholu przez osobę uzależnioną. Może wystąpić w kilka godzin lub dni po przerwaniu ciągu alkoholowego. Jej przyczyną nie są zaburzenia biochemiczne mózgu, jak ma to miejsce w przypadku padaczki neurologicznej, a zwiększenie progu drgawkowego organizmu, do którego dochodzi na skutek długotrwałego spożywania alkoholu w dużych ilościach. Nagłe przerwanie picia lub znaczne jego ograniczenie sprawia, że próg drgawkowy gwałtownie się obniża, co wywołuje napady przypominające te padaczkowe.

Istnieją teorie, które przyczyn padaczki alkoholowej doszukują się m.in. w zaburzeniach elektrolitowych (np. znacznym spadku poziomu magnezu w organizmie), upośledzeniu funkcji kanałów wapniowych bądź z uszkodzeniu struktur mózgowych, wywołanych alkoholem.

Skutki padaczki alkoholowej mogą być tragiczne, dlatego niezbędne jest podjęcie właściwego leczenia przyczyny podstawowej – alkoholizmu.

Dowiedz się, czym jest biała gorączka i jak ją leczyć

Jak rozpoznać chorobę?

Napady padaczki alkoholowej mogą wystąpić w ciągu pierwszych kilku dni po zaprzestaniu  picia. Jeśli problem nadużywania alkoholu dotyczy bliskiej osoby warto wiedzieć, jak rozpoznać napad. 

Padaczka alkoholowa – objawy

Jak wygląda padaczka alkoholowa? Zazwyczaj atak jest nagły i towarzyszą mu charakterystyczne objawy:

  • napady drgawkowe kończyn,
  • utrata przytomności,
  • bladość twarzy, sinienie,
  • piana w jamie ustnej,
  • przygryzanie języka,
  • wzrost ciśnienia,
  • wymioty.

W czasie ataku padaczki alkoholowej może dojść również do niekontrolowanego oddania moczu i kału. Wśród objawów padaczki po alkoholu wymienia się także nadpotliwość, kołatanie serca czy skoki ciśnienia. Zdarza się występowanie padaczki alkoholowej podczas snu, zazwyczaj, kiedy pacjent zaczyna się wybudzać.

Pacjenci trafiający do naszego ośrodka leczenia uzależnień często mówią o symptomach psychicznych pojawiających się podczas ataków padaczki alkoholowej. Są to m.in.: stany lękowe, agresja, nadpobudliwość. Niejednokrotnie tego typu objawy padaczki po odstawieniu alkoholu wzbudzały przerażenie i u ich bliskich i u samych uzależnionych.

Gdy drgawki ustają chory stopniowo odzyskuje przytomność i po jakimś czasie zasypia. Ataki padaczki alkoholowej mogą się powtórzyć, gdy chory zaczyna znowu pić.

Alkoholizm ma podłoże wieloczynnikowe. Zobacz, jakie są najczęstsze przyczyny choroby alkoholowej

Czy padaczka alkoholowa jest śmiertelna?

Szczególnie groźnym stanem są stany padaczkowe, w których ataki następują jeden po drugim, a pomiędzy nimi nie dochodzi do odzyskania przytomności. Stanowią one poważne zagrożenie życia.

Niebezpieczeństwo choroby polega na tym, że może się ona rozwinąć w epilepsję, której podłożem jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Wówczas napady zaczynają powracać bez względu na to czy osoba uzależniona pije, czy nie.

Zdjęcie osoby podczas ataku padaczki alkoholowej
Atakowi padaczki alkoholowej towarzyszą charakterystyczne oznaki, m.in. drgawki kończyn oraz bladość twarzy.

Na czym polega leczenie padaczki alkoholowej?

Nie istnieją żadne specyficzne leki na padaczkę alkoholową. Podstawą leczenia jest usunięcie jej źródła, czyli zachowanie abstynencji. Czasami stosuje się również leki przeciwpadaczkowe, jednak nie są one tak skuteczne, jak w przypadku „zwykłej” padaczki.

Leczenie epilepsji alkoholowej trzeba połączyć z terapią alkoholową. Z taką, którą np. prowadzimy w naszym ośrodku leczenia uzależnień OdNowa. Niekiedy zachodzi również potrzeba odtrucia alkoholowego organizmu.

Leczenie przyczyny choroby – alkoholizmu – jest koniecznością. Bez specjalistycznej pomocy alkoholik z reguły będzie jedynie zagłębiał się w iluzjach i w chorobie. W iluzjach, które mamić go będą przekonaniami, ze wszystko jest w porządku, nawet, jeśli zajrzy śmierci w oczy. Tak działa choroba uzależnienia. Mechanizm zaprzeczania nie pozwala na zobaczenie pełnego obrazu rzeczywistości oraz połączenie konsekwencji (padaczka alkoholowa) z przyczyną (nałogowe picie).

Alkoholik w trakcie ataku padaczki
Znajomość sposobu postępowania podczas ataku padaczki alkoholowej uzależnionego pozwala na bardziej skuteczną pomoc oraz obniża poziom stresu u osoby, która takie pomocy udziela.

Jak pomóc alkoholikowi podczas ataku?

Jeśli problem dotyczy bliskiej Ci osoby z pewnością zastanawiasz się, jak możesz pomóc choremu podczas napadu padaczki alkoholowej. Zanim dojdzie do ataku często pojawiają się pewne symptomy zwiastujące jego nadejście. Do pierwszych objawów padaczki alkoholowej zalicza się dolegliwości, takie jak:

  • uczucie zimna lub gorąca,
  • zaburzenia widzenia,
  • halucynacje dźwiękowe,
  • gwałtowna zmiana nastroju.

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. Poznaj 4 etapy alkoholizmu

Padaczka alkoholowa – pierwsza pomoc

Kiedy obserwujesz atak padaczki po alkoholu, naszym zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa osobie chorej – w czasie dynamicznego napadu może doznać groźnych urazów. Należy pamiętać, że nie podajemy pacjentowi niczego do picia, ani jedzenia.

Gdy pojawią się pierwsze oznaki nadchodzącego napadu, stosuj się do poniższych zasad:

  • zachowaj spokój,
  • nie pozwól choremu upaść na plecy, aby nie doznał obrażeń,
  • nie krępuj drgających ruchów kończyn,
  • chroń głowę i kończyny chorego przed ewentualnym uderzeniem umieszczając je np. na poduszce lub kocu,
  • oddal przedmioty, o które mógłby się zranić,
  • rozepnij guziki przy ubraniu chorego i zdejmij pasek,
  • obróć jego głowę na bok, by nie przygryzł języka i aby ślina nie przedostawała się do dróg oddechowych,
  • w przypadku wymiotów obróć chorego na bok,
  • nie wkładaj nic pomiędzy zęby chorego,
  • jeśli napad trwa dłużej niż pół godziny lub napady występują jeden po drugim, może być potrzebna pomoc lekarska,
  • gdy atak ustąpi, a chory odpocznie i dojdzie do siebie porozmawiaj z nim o konieczności podjęcia terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Warto wiedzieć jak rozmawiać z alkoholikiem i kiedy to zrobić.

W naszym ośrodku terapii alkoholizmu prowadzimy również warsztaty dla członków rodzin. Czasem opowiadają, że będąc świadkami padaczki alkoholowej, przeżyli ogromny szok i jednocześnie uczucie bezradności.

Jeśli problem alkoholizmu dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby pamiętaj, że odstawianie alkoholu najlepiej jest skonsultować ze specjalistą z ośrodka leczenia alkoholizmu. Udzieli on odpowiednich wskazówek i pomoże w trudnościach związanych z chorobą alkoholową.

Chory z napadami padaczki alkoholowej wymaga natychmiastowego leczenia. Im szybciej je podejmie, tym większe szanse na wyleczenie i na przeżycie. Jeśli potrzebujesz pomocy lub chcesz podjąć terapię znajdziesz ją w naszym ośrodku leczenia uzależnień. Skontaktuj się z nami pod nr tel. 503 90 90 93.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: