» » » Picie kontrolowane czy abstynencja alkoholowa?

Picie kontrolowane czy abstynencja alkoholowa?

Terapia w ośrodku leczenia uzależnień to ważny krok w stronę trzeźwego życia. Wymaga ogromnego wysiłku i pracy nad sobą. Jej celem jest abstynencja od środków zmieniających świadomość. Niektóre źródła proponują jednak terapię pod kątem picia kontrolowanego. Czy  zastanawiasz się, co będzie dla Ciebie lepsze? W tym artykule przyjrzymy się tematowi.

W naszej kulturze picie alkoholu przy różnych okazjach bywa standardem. Dlatego zachowanie abstynencji po zakończonej terapii wymaga nauczenia się asertywności, umiejętności odmawiania, nie tłumaczenia się zbyt gęsto, ale też i nierzucania od razu każdemu w oczy: – Bo jestem alkoholikiem, wiec nie mogę pić!!!

Trudno odnaleźć się w sytuacji rodzinnej uroczystości, gdy wszyscy wznoszą toast wódką, a Ty – nie. Nerwowo zastanawiasz się, co zrobić. Nalewasz do kieliszka wody. Wypijasz na raz. I co? I tak Ci się kojarzy. Albo pijesz w kieliszku sok pomarańczowy i myślisz – co za bezsens. Albo masz zwykłą szklankę, a nie kieliszek i nadal czujesz się inny. A może toast herbatą? Wszystko to takie cholernie krępujące. I to poczucie gorszości… Zastanawiasz się nieraz – co jest lepsze: abstynencja alkoholowa czy picie kontrolowane?

Na czym polega picie kontrolowane

Trzeźwy alkoholik rozważa picie kontorlowane.Picie kontrolowane to sytuacja, w której osoba po zakończonym cyklu terapeutycznym, wypija niewielkie, jasno określone i kontrolowane ilości alkoholu w określonych okolicznościach, np. podczas spotkań rodzinnych, uroczystości. Może wydawać się bardzo prostym rozwiązaniem, jednak dla kogoś, kto ma za sobą walkę z uzależnieniem, picie kontrolowane może nie być możliwe. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się po wypiciu jednego kieliszka. Czy nie pojawi się pokusa sięgnięcia po kolejny? Ryzyko jest ogromne. Wielu podopiecznych prowadzonego przez nas ośrodka terapii uzależnień Od-Nowa wspomina, że jednorazowe przerwanie abstynencji sprawiło, że ich myśli znowu zaczęły krążyć wokół alkoholu i wracali do picia.

Alkoholikiem jest się przez całe życie, nawet jeśli udaje się zerwać z nałogiem i ma się za sobą udaną terapię. W naszym ośrodku leczenia uzależnień Od-Nowa zalecamy pacjentom opuszczającym placówkę bezwzględną abstynencję do końca życia. Nie uznajemy picia kontrolowanego, jako formy terapii, która stosowana jest w niektórych ośrodkach. Alkohol ma szkodliwy wpływ na ludzki organizm, wyniszcza go, prowadzi do wielu chorób i problemów w codziennym funkcjonowaniu.

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia, Polacy piją coraz więcej alkoholu. Według Światowej Organizacji Zdrowia wpływa on na ponad 200 rodzajów chorób i znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia.*

Jak wytrwać w trzeźwości

Jeśli problem alkoholizmu dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby, pomocna będzie wiedza na temat tego, jak zachować abstynencję. Oto kilka sposobów na radzenie sobie z przymusem picia i wytrwanie w trzeźwości:

 • Trudna decyzja - picie kontrolowane czy całkowita abstynencja?unikaj osób i miejsc kojarzących się z piciem
 • jeśli pojawia się w Twojej głowie obsesja napicia się, porozmawiaj o tym z drugim zdrowiejącym alkoholikiem lub swoim byłym terapeutą
 • gdy czujesz, że nie masz dość siły, by zachować dalszą abstynencję, skorzystaj z profesjonalnej pomocy terapeuty leczenia uzależnień lub weź udział w mitingu AA
 • unikaj sytuacji, w których pojawia się okazja do picia
 • gdy pojawia się myśl o piciu, zajmij głowę inną czynnością, np. czytaniem, sportem
 • znajdź zajęcie/pasję, które wypełni czas i myśli
 • czytaj i edukuj się w temacie radzenia sobie z pokusą picia
 • zaakceptuj swoją chorobę i wynikające z niej ograniczenia – tutaj pomocnym może być pisanie  programu 12 kroków we wspólnocie Anonimowych Alkoholików
 • konsekwentnie odmawiaj alkoholu, nawet, jeśli czujesz wstyd – to minie
 • nie zapominaj, jakie konsekwencje miało Twoje picie
 • jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze – abstynencja alkoholowa czy picie kontrolowane pomyśl, jak wiele ryzykujesz sięgając po kieliszek
 • przypomnij sobie, ile wysiłku kosztowało Cię zatrzymanie się w piciu.

Wytrwać w abstynencji bezpośrednio po terapii, to duże wyzwanie. Warto przepracować umiejętność radzenia w sytuacjach towarzyskich, odmawiania czy nawet wycofywania się z udziału w nich. Skup się na spotkaniach z osobami zdrowiejącymi tak, jak Ty. Znajdź wśród nich przyjaciół. Razem będzie Wam łatwiej.

W naszym ośrodku terapii uzależnień Od-Nowa podpowiadamy, jak pokonać silną potrzebę picia i wytrwać w trzeźwości. Uczymy, jak wyrażać uczucia i radzić sobie z trudnymi emocjami bez uciekania w procenty.

Abstynencja – najlepszy możliwy wybór

Alkoholizm to złożona choroba, którą można zaleczyć, ale nie wyleczyć (więcej na jej temat przeczytasz tutaj). Pokusa sięgnięcia po alkohol może nawracać, a picie kontrolowane może okazać się drogą powrotną do nałogu.  Rozumiemy, że wytrwanie w abstynencji to czasem wielkie wyzwanie, jednak, jeśli masz problem z alkoholem, to będzie ona Twoim najlepszym wyborem. Po jakimś czasie niepicie stanie się normą, aż pewnego dnia poczujesz przepełniającą wdzięczność za swoje nowe, cudowne życie.

Potrzebujesz wsparcia, porady lub specjalistycznej pomocy? Zapraszamy do kontaktu z nami pod nr tel. 503 90 90 93.

* https://www.gov.pl/web/zdrowie/alkohol

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: