» » » » Przyczyny alkoholizmu, czyli skąd to się bierze?

Przyczyny alkoholizmu, czyli skąd to się bierze?

Wiele osób z problemem uzależnienia alkoholowego zadaje sobie pytanie: „dlaczego to spotkało właśnie mnie?” Okazuje się, że przyczyny mogą być bardzo różne. Ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Takiej, która rozwiąże problem. Jakie są najczęstsze z nich?

Uzależnienie od alkoholu to ważny temat, także społecznie, dlatego wielu naukowców szuka odpowiedzi, skąd się bierze. Brak tutaj jednak spójnego stanowiska. Niektórzy uważają, że alkoholizm nie ma wyraźnie uchwytnego źródła, inni wskazują na różnorodne jego pochodzenie.

Jakie są według naukowców najczęstsze przyczyny alkoholizmu

Wśród najczęstszych przyczyn alkoholizmu wymienia się:

  • Przyczyny medyczne

Z medycznego punktu widzenia alkoholizm to choroba, która może mieć swoje źródło w farmakologicznych skutkach oddziaływania alkoholu na nasz organizm. Osoba spożywająca alkohol pod jego wpływem osiąga stan euforii, pobudzenia, a po odstawieniu odczuwa przykre dolegliwości. W medycynie mówi się również o czynnikach genetycznych czy fizjologicznych alkoholizmu, które także mogą mieć wpływ na to, kogo problem dotyczy.

 

  • Przyczyny genetyczne

Często całe rodziny popadają w uzależnienie od alkoholu i mówi się nawet o genie alkoholizmu. Badania pokazuję jednak, że geny są tylko w połowie za to odpowiedzialne. Same geny nie określają czy ktoś rozwinie w sobie uzależnienie. Czynniki środowiskowe w połączeniu z genami stwarzają dużo większy potencjał dla aktywowania się choroby. Badania pokazują także, że mimo dziedziczenia genu, nie każdy zostaje alkoholikiem.

Naukowiec bada próbkę materiału biologicznego pod mikroskopem
Geny to tylko część przyczyn choroby alkoholowej. Istotnym elementem są również czynniki środowiskowe.
Przyczyny alkoholizmu mogą mieć podłoże psychologiczne i pedagogiczne
Przyczyn uzależnienia od alkoholu upatruje się również w uwarunkowaniach psychologicznych i pedagogicznych.
  • Przyczyny psychologiczne

Psychologowie zwracają natomiast uwagę na to, że uzależnienie alkoholowe może być efektem różnych zaburzeń psychicznych, które nas dotykają. Spożywanie alkoholu jest dla osoby uzależnionej mechanizmem obronnym. Alkohol to często droga ucieczki przed życiowymi problemami, z którymi nie potrafimy sobie poradzić. Dzięki niemu możemy chociaż na chwilę zapomnieć o trudnościach.

 

  • Przyczyny pedagogiczne

Pedagodzy uważają, że uzależnienie alkoholowe może być również efektem nieprawidłowego procesu socjalizacji i wychowania. Jeśli dziecko wzrasta w źle funkcjonującej rodzinie, w której jeden bądź oboje rodziców jest uzależnionych od alkoholu lub obraca się w gronie osób z tym problemem, może być bardziej podatne na uzależnienia w przyszłości.

Również w tym kontekście funkcjonuje nazwa przyczyny środowiskowe. Problem ten dotyka znacznie częściej dzieci wychowujących się w tzw. rodzinach patologicznych czy dysfunkcyjnych. Takich, w których brakowało ciepła, miłości i odpowiednich wzorców.

 

  • Przyczyny hormonalne

Naukowcy z Columbia University i Yale University badali poziom hormonu dopaminy wśród mężczyzn i kobiet w połączeniu z piciem alkoholu. Dopamina zwana jest hormonem szczęścia i wyzwala uczucie euforii. Okazało się, że zwłaszcza u mężczyzn, alkohol zwiększał ilość wydzielanej dopaminy. Jednakże zaobserwowano, iż wraz z coraz większymi ilościami wypitego alkoholu w rozciągnięciu czasowym działanie było coraz słabsze. Upatruje się w tym przyczynę zwiększonej tolerancji na alkohol.

 

  • Przyczyny socjologiczne

Socjolodzy natomiast dopatrują się przyczyn uzależnienia w tym, jak zmienia się współczesny świat i nasza cywilizacja. Żyjemy coraz szybciej, prowadzimy stresujący tryb życia, a wszystko to może sprzyjać temu, że szukamy również szybkiej formy relaksu sięgając np. po alkohol.

Alkoholizm wśród młodzieży

Przyczyny kulturowe to główne źródło alkoholizmu wśród młodzieży.

Czynniki, które mogą sprzyjać częstemu spożywaniu alkoholu to:

  • chęć bycia ważnym,
  • zaimponowania rówieśnikom,
  • trudności w poradzeniu sobie z burzą emocjonalno-hormonalną,
  • bunt okresu dojrzewania.

Warto więc uczulać nieletnich na potencjał zagrożeń. Często, jeśli już raz sięgną po używki, zaczną „imprezować”, mając potencjał genetyczny i środowiskowy, wyjdą z tego nieraz po wielu ciężkich latach poprzez leczenie w ośrodku uzależnień albo dzięki terapii. Większość naszych klientów to osoby, które rozpoczęły swoją drogę właśnie we wczesnej młodości.

Młodzi ludzie bawią się przy alkoholu
Potrzeba zaimponowania rówieśnikom oraz wyróżnienia się popycha młode osoby do alkoholu.

Specyfika kobiecego alkoholizmu

Inną specyficzną formą alkoholizmu jest alkoholizm kobiecy. Tym, co odróżnia go od pozostałych są często właśnie jego przyczyny.

Kobiety częściej popadają w stany depresyjne czy lękowe, miewają wahania nastrojów, a tym samym z ich punktu widzenia, mają więcej powodów do sięgnięcia po alkohol. Wszystkie te czynniki sprawiają, że kobiety uzależniają się szybciej, często głębiej. Ich destrukcja jest większa.

Ale z drugiej strony jest ich mniej wśród uzależnionych. Częściej współuzależniają się od swoich partnerów będących w czynnym alkoholizmie. Także znaczenie częściej popadają w nałóg pijąc lub biorąc narkotyki razem z chłopakiem czy mężem. Nieraz słyszymy od naszych pacjentek, że „to on mnie w to wciągnął”. Oczywiście przyczyna alkoholizmu u każdej osoby jest w niej samej, natomiast tak działa choroba – szuka wymówek i oskarża.

Jak widzimy przyczyn alkoholizmu jest bardzo wiele. Ich poszukiwanie z punktu widzenia uzależnionego nie ma sensu. Leczymy stan faktyczny, a nie powód. Jeśli problem dotyczy Ciebie lub bliskiej Ci osoby możesz skontaktować się z nami pod numerem tel. 503 90 90 93. Zrozumienie przyczyn choroby może być pierwszym krokiem do wyjścia z nałogu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: