» » » » Wszywka alkoholowa – czy leczy alkoholizm?

Wszywka alkoholowa – czy leczy alkoholizm?

Alkoholizm to choroba dotykająca zarówno chorego, jak i jego rodzinę. Część osób potrafi uznać swój problem i sięgać po różne formy leczenia. Inni podejmują terapię za namową bliskich. Jednym z dość popularnych sposobów stosowanych w celu zatrzymania czynnego nałogu przez alkoholików jest tzw. wszywka alkoholowa. W poniższym tekście przeczytasz, czym to jest i czy może jakkolwiek wyleczyć alkoholizm. W tym artykule odpowiemy na pytanie odnośnie narzędzia jakim jest wszywka alkoholowa - czy leczy alkoholizm?

Jak pokazuje raport „Czego Polacy o alkoholu nie wiedzą?”, aż 35% z nas pije bez specjalnej okazji.* Dla osób pijących to równia pochyła. Stąd już tylko krok do czynnego uzależnienia (o jego objawach przeczytasz tutaj).

Dróg leczenia z alkoholizmu jest kilka. Poprzedza je świadoma decyzja o abstynencji. Następnie może to być terapia ambulatoryjna, terapia w ośrodku leczenia uzależnień połączona z psychoterapią lub farmakoterapią wspierającą leczenie, spotkania wspólnoty AA (Anonimowych Alkoholików). Popularnym sposobem, mającym w swym założeniu wspierać wychodzenie z nałogu, jest również tzw. wszywka alkoholowa.

Mężczyzna z posępną miną
Aż 35% z nas pije bez specjalnej okazji. Dla osób pijących to równia pochyła.
Kobieta śpiąca przy lampce wina
Pierwszym lekiem, zaszywanym osobom uzależnionym od alkoholu, był esperal, obecnie zastąpił go disulfiram.

Wszywka alkoholowa, co to takiego?

Wszywka alkoholowa to tabletka zaszywana w mięśniu (zazwyczaj pośladkowym) mająca na celu zniechęcenie chorego do picia.

 

Chory, któremu ma być zrobiona wszywka, powinien zaprzestać spożywania alkoholu minimum 24 godziny przed zabiegiem. Wykonujący wszywkę lekarz (chirurg), robi niewielkie nacięcie na skórze, umieszcza w nim tabletkę, a następnie ją zaszywa. Zabieg trwa około pół godziny i wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Przyjmuje się, że wszywka działa od 9 do 12 miesięcy.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Mechanizm działania wszywki polega na tym, że wywołuje ona awersję do alkoholu i jego zwielokrotnioną nietolerancję. Hamując metabolizm alkoholu daje przykre dolegliwości. Gdy chory, mający wszywkę, sięgnie po alkohol, w ciągu kilku minut odczuje objawy takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • zawroty i bóle głowy
  • skoki ciśnienia
  • przyspieszone bicie serca
  • duszność.

U niektórych osób występują symptomy o słabszym nasileniu. Przykre objawy mogą utrzymywać się kilka lub kilkanaście godzin. Mają one spowodować, że alkohol przestanie się kojarzyć choremu z przyjemnością, ulgą i zniechęcić go do picia.

Wszywka alkoholowa - czy leczy alkoholizm?

Nie zaleca się wykonywania wszywki osobom z chorobami układu oddechowego, nerek, wątroby, z cukrzycą, padaczką, nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, niedoczynnością tarczycy bądź psychozami. Zdarzają się również przypadki zawału serca po wszywce. Zanim zdecydujesz się na jej zrobienie, skontaktuj się z terapeutą leczenia uzależnień.

Wszywka alkoholowa jako lek na alkoholizm?

Jeśli zastanawiasz się czy wszywka alkoholowa leczy alkoholizm, odpowiedź brzmi NIE! Taki lek nie istnieje. Wszywka alkoholowa to jedynie narzędzie wspierające wychodzenie z nałogu. Jej wykonanie ma sens tylko w połączeniu z terapią np. w ośrodku leczenia uzależnień.

Grupa terapeutyczna podczas pracy nad problemem alkoholowym
Niektórzy pacjenci naszego ośrodka terapii Od-Nowa zakładają wszywkę po zakończeniu leczenia

Niektórzy pacjenci naszego ośrodka terapii Od-Nowa zakładają wszywkę po zakończeniu leczenia, aby wesprzeć się w utrzymaniu abstynencji w pierwszych miesiącach. Bywa, że chorzy mają poczucie, że dopiero wtedy są gotowi na normalne życie poza ośrodkiem. To pomaga im wytrwać w trzeźwości. Dodaje motywacji. Realnie nie jest to ani konieczność ani sugestia terapeutyczna, ale jeśli nasz pacjent ma taką potrzebę, to po prostu podejmuje taką decyzję.

Jeśli chory zrobi sobie wszywkę, ale nie podejmie terapii w ośrodku leczenia uzależnień, jest to jedynie abstynencja wymuszona. Alkoholik może odczuwać nerwowość, frustrację, być agresywny w stosunku do bliskich, zwłaszcza, jeśli to oni namówili go na zaszycie. Często, gdy wszywka przestaje działać, chory natychmiast sięga po alkohol i wpada w ciąg. Do tego dochodzą myśli, że to nie działa, że leczenie nie ma sensu, że nie ma ratunku i odwrotu od picia.

Zobacz szansę w terapii

Aby wyjść z nałogu niezbędna jest motywacja wewnętrzna. Nie da się wyjść z alkoholizmu bez decyzji o abstynencji (o tym, jak leczyć alkoholizm przeczytasz tutaj). Choroba alkoholowa często wymaga długotrwałego leczenia. Jeśli chcesz je podjąć, potrzebujesz specjalistycznego wsparcia. Zapraszamy do kontaktu pod nr tel.: 503 90 90 93. Pokażemy Ci drogę prowadzącą do trzeźwości.

* https://www.pijodpowiedzialnie.pl/wp-content/uploads/2016/06/Raport_prev_blue_lq-1.pdf

Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami: